200 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Göremeyen duyamayan ve konuşamayan bütün insanlara ..
Bu cümle fiziksel anlamda göremeyen,duyamayan ve konuşamayan insanlar için söylenmiş olabilir fakat ben bu cümleyi duyu organları sağlıklı lakin bu organların hakkını veremeyen tüm insanlar için söylenmiş olarak kabul ediyorum.İşte böyle bir giriş cümlesi dâhi bu eseri okumayı değerli kılar.
'Varlığımın Kabul Edildiği Gün' içerik ve konu bakımından insanlığa ders verecek nitelikte diyebilirim.Çünkü temelinde inanç,cesaret ve azim var.Bizler sağlıklı olarak hayatımıza devam ederken hayatta bir yerlerde sağlığını kaybetmiş kendine olan inancını yitirmiş köşesine çekilen insanları göremiyoruz.Hatta onların varlığını göz ardı ediyoruz,belki de bazen acıyoruz.
Bakışlarımızla,davranışlarımızla onları kırıyoruz.Bu nedenle fiziksel bir engele sahip insanlar kendini toplumdan ayırıp ötekileştiriyor ve kalabalıklar içerisinde kaybolup gidiyor.Peki insanların hayatına bu şekilde sebep olmak bizleri bedenen sağlıklı fakat ruhen hastalıklı yapmaz mı?
Elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız ama incitmeden,kendilerine olan inançlarını sarsmadan çünkü başarıya inanan insanlar hiçbir engele takılmadan insanlık adına çığır açabilir ve tarihe damga vurabilirler.
Tıbkı:Aşık Veysel Şatıroğlu,Cemil Meriç,Stephen Hawking,Braille,Helen Keller,Beethoven gibi..
Bu insanlara hayran olmamak elde değil.
Eserin içeriğinden bahsedecek olursam kendini eğtime adamış bir profesör karanlıkta kaybolmuş insanları "Kitaplaşan İnsanlar"adlı okulda soluklandırıp yarınlarına ışık oluyor.
Tıpkı Hüsrev'in hayatına dokunduğu gibi ..
Hüsrev görme yetisini kaybetmiş ve hayattan tüm bağını koparmıştır.Sessizce ölümü beklerken bu okulla birlikte bedeninde bambaşka Hüsrev canlanır,şair kimliğine bürünür.Tabii ki Hüsrev'i şair eden Mihrimahı es geçmemek lazım ..
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen betimlemelerle görme engelli bir insanın duyguları oldukça iyi yansıttığını düşünüyorum.
Yazarın kendi ideallerini de yansıttığı ve aşkında soluk aldığı bu eseri bir çırpıda okuyacaksınız.
Tavsiye ederim..