Kendi kendime düzenlediğim, kendimin katılım sağladığı ve dolayısıyla ilk incelemeyi de kendimin yaptığı "Kitap Yazan Ünlüleri Okuma Etkinliği" çerçevesinde okumuş olduğum ve siteye de kendim eklediğim kitap:
Yeni Bir Ayrılığa Mecalim Yok...

Ünlü sunucu Mesut Yar'ın kitabını okumak da nerden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Aslında evet, sizin dediğinizi duymuyorum; çünkü kitabı okurken kendi kendime ben sordum bu soruyu. Dostoyevskiler, Oğuz Ataylar, Tolstoylar vs... eserlerinin tamamını okumadan neden Mesut Yâr okur ki insan? Kitap okuma sevdasını merakla, ilgiyle, hisle geliştiren kitapseverler, elbet böyle bir soru sormaz. Bazı kitapları önemli gördüğümüz için, bazı kitapları bize bir şey katacağını düşündüğümüz için, bazılarını keyif aldığımız, bazılarını yazara duyduğumuz ilgi veya sevgi sebebiyle, bazılarını da sadece merak ettiğimiz için okuruz. Kitap okumanın bin türlü sebebi vardır. Ve bunu da elbet kitap sevdalıları anlar, diğerlerine saçma gelebilir.

Bu kadar cümleyi kitabı niçin okuduğumu anlatmak için yazdım; aslında cevap kısa ve net: Merak ve indirim:) Bu kadar şey yazmışken kitapla ilgili bilgi yazmazsam ayıp olur herhalde.

Eser denemelerden, kısa aşk ve ayrılık öykülerinden, bir adet şiirden ve bir adet "Ölüler Kitabı" ile ilgili bilgi yazısından oluşuyor. Doğa tasvirlerinin, İstanbul betimlemelerinin, ayrılık şarkılarının, aşk söylevlerinin ve "ölüm"ün harmanlandığı deneme ve hikâye kitabı, Mesut Yar'ın kaleminden olma farklılığını taşıyor.

Edebî anlamda üst seviyede olmayan eser, sizi okuduğunuz için pişman da bırakmayacak bir lezzette.