164 syf.
·10/10
Bugün markette gördüğüm, oldukça uygun fiyatlı bu masal kitabını bir çocuğa hediye ederim diye düşündüğüm için hiç duraksamadan aldım. Ancak elbette bir çocuğa bir kitap vermeden önce o kitabı okumak gerektiğini konusunda daha önceki masal kitapları incelememde de belirtmiştim. Bazı masallar farkında olmadan çocuklar için tehlikeli mesajlar içeriyor olabiliyor. Ancak bu kitapta böyle bir şeyle karşılaşmadığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Belki bu kitap ya da Masallar Diyarı Serisi'nin başka bir kitabı ile karşılaşırsanız diye bilgi vermek istedim. Bu kitapta doğaüstü öğelerden ziyade doğrudan eğitici unsurlara yer verilmiş. İçinde 3 masal bulunuyor:
-Didem ve Filokul / Öğrenme Sevgisi ve Arkadaşlık
-Doğa ile El Ele / Doğa Sevgisi ve Çevre Bilinci
-Dört Mevsim Kalesi / Sabır ve Değer Bilmek

Kitabın çizimlerine ve dizgisine de bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Eminim ki çocukların da oldukça dikkatini çekecektir. Masallar isimlerinden de doğrudan anlaşılabilen mesajları oldukça yumuşak bir dille vermiş. Bu incelemeyi kitabı okuyacak kardeşlerimiz değil de büyüklerinin okuyacağını düşünerek biraz daha bilgi vermek istiyorum içerik hakkında, söylemek istediğimi anlatabilmek için. Ancak yine de baştan söyleyeyim, can alıcı noktalar elbette yazacaklarım. :)

İlk masalda "O gün, okulun korkulacak bir şey olmadığını hatta; okula gitmenin çok eğlenceli bir şey olduğunu anladı."

İkinci masalda "Dünya insanlar için yaratılmıştı ve insanlar da onun kıymetini bilmeliydi."

Üçüncü masalda "Artık mevsimlerin değişmesini mutlulukla bekleyecekti. Çünkü, her mevsim kendi içinde güzellikler saklıyordu" kısımları çocukların zihninde oldukça yer edecek gibi görünüyor.

Ben elbette bu konuda uzman değilim fakat bir çocuğa gönül rahatlığı ile hediye edebilirim yahut yeğenimin kütüphanesinde bulunmasını isterim.