Selamünaleyküm :)

Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun,” demektir. Bir yol tutmak.
Sünnetin özel anlamı da Efendimiz Muhammed Mustafa(sav)'nın örnek davranışları, sözleridir.
Sünnet,Müslümanın hayat tarzıdır. Hayatını ona göre düzenler, yaşar.

Peygamberimiz'in(sav) ahlakı Kur'an ahlakıydı, Kur'an'ın vücut bulmuş haliydi. Kur'an-ı Kerimi ilk tatbik eden oydu, Kur'an'ın tefsiriydi. Konuştukları boş sözler değil vahiydi.
Kur'an ve Peygamber ayrılmaz bir bütündür.

Ümmeti sarsmak, insanları İslamdan uzaklaştırmak için İslam düşmanlarının ilk hedefi sünnettir. Çünkü,sünnet onlar için çelik bir duvar gibi önlerinde engeldir, onu yıksalar içi boşaltılmış bir dinden geriye bir şey kalmazdı. Sünnet ayrıntılar barındırır,Kur'an'ı daha iyi anlamamıza yardımcı olur,namazı, zekatı vs ibadetlerimizi nasıl yapacağımızı, ölçülerini bilemezdik.
İslam dininin en önemli kaynağıdır sünnet. Bir çok ilmin kaynağıdır.

Dinimizin bugünlere kadar tahrip edilmeden gelmesi : sünnetin korunması sayesindedir.

Kafamıza göre hareket edemeyiz, sahih hadisler üzerinde tartışmak bizim ne haddimize? Kur'an ne derse o!Sünnet ne derse o! Dinimiz fıtrat dinidir,aykırı zorlayıcı şeyler yoktur. Peygamberimiz'in(sav) her sözünde her davranışında bir hikmet var. Uyarsak rahata kovuşuruz biiznillah!

Allah hepimizi Kur'an ve sünnet çizgisinden ayırmasın inşaallah.:)

Daha çok şey yazmak isterdim ama kısa keseyim.

Kitaba gelecek olursam alıp okuyun tavsiyemdir. Sünnte olan bakışınız derinleşecektir.Günümüz insanın sünnete pek aldırmadığı bir zamanda yaşıyoruz, sünneti onlara tebliğ etmek için bu konuda bilgi edinip onları uyarmalıyız. Öğrenmeli, hayatımıza geçirmeli ve öğretmeliyiz, görevimiz büyük Allah yardımcımız olsun inşaallah.

Kitap; sünnetin oluşumundan ve toplanması,kitap haline gelme sürecine kadar geçen bölümlerden oluşmuş. Gayet güzel ve faydalı bir kitap,bu önemli konuya açıklık getirmiş ve herkesin anlayacağı bir dilde. Nureddin Yıldız hocadan Allah razı olsun.

Ve diyorum ki;SÜNNET OLMADAN ÜMMET OLMAZ.

Allah ,Sünneti kendimize yol edinmeyi, peygamber efendimiz'in (sav) şefaatine nail olmayı nasip etsin.

Selametle.