128 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Merhabalar

Asaf Halet ile tanışmam çoğu okurlar gibi; "İbrahim / İçimdeki putları devir / elindeki baltayla / kırılan putların yerine / yenilerini koyan kim." diye dizeleri olan meşhur şiiriyle olmadı. Bundan 10 yıldan kadar önce, (belki daha da eski) bir edebiyat dergisi vardı, belki hatırlayanlar vardır K Dergisi. Gerçek bir edebiyat dergisi, dolu dolu içeriği olan. Günümüzde mantar gibi biten, kapağında cafcaflı sulu boyalı şair/yazarların portre resimlerinin olmadığı, K Dergisiyle tanımıştım Çelebi'yi. Çelebi'nin anlatıldığı bölümün başlığı hâlâ aklımdadır: "Bobstil Bir Mistik" idiydi.

Kitabıyla tanışmak bu güne nasip oldu. Bir şiir kitabını yorumlamak nasıl yapılır bilemiyorum ama; Çelebi'nin şiirlerini Doğu-Batı endeksinde hareket eden bir tren olarak gördüm ben. Kendisi Doğu Medeniyeti ile içli dışlı bir şair. Şiirlerinin merkezinde İslam Medeniyeti, Eski Yunanlar, Eski Mısır ve Asur kültürleri, Mansurlar, Budizm öğretileri, Tasavvuf, Siddhartha, Nirvana, Fars ve Divan edebiyatlarının etkisinde. Şiirlerinin merkezine aldığı konular hakkında belli bir birikiminiz yoksa benim gibi bu mistik adamı anlamak zor olacak, Çelebi'yi anlamak biraz çaba gerektiriyor. Eğer ben bu konulara iç güveysinden halliceyim diyorsanız; bu kapalı şiirler tam sizlere göre. Benim gibi bir çomar, Nirvana'yı görünce aklınıza Nirvana'nın vokalisti Kurt Cobain geliyorsa hiç bulaşmayan bu derya deniz şaire.
Son olarak Asaf Halet gibi donanımlı bir şairi tekrar okumam için biraz daha ekmek yemem gerektiğimi söylerken, okumak isteyen değerli okurlara Asaf Halet denizinde boğulmamaları için küreklerinize kuvvet demekten başka bir şey dileyemem.
Keyifli günler dilerim.