1000Kitap Logosu

Gönderi

Nephren Ka
Çocukluğun Soğuk Geceleri'ni inceledi.
67 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İÇİNDE BİR ÇOCUK ÖLÜSÜYLE YAŞAYAN KADIN Hep Zühre Hep Leyla Hep aşk Hep cici bici Hep kendini seven Hep kendini öven, önemseyen Hep şen şakrak, gülümseyen... Rengarenk kahramanlarla dolu edebiyata bir de Tezer gerek: Siyah beyaz film gibi, cam gibi keskin, yaralarını gizlemeyen yaralı kadın... Karşımda çırılçıplak soyundu; utanmadı, saklanmadı, yargılayacağımdan korkmadı, suçlamalarıma inat gözüme soktu kendini... Hayat, bizim seçtiklerimizden çok seçmediklerinizle başlıyor aslında. Pembe pamuk helvalarıyla ve elma şekerleriyle büyütülen, prenses özeni ile büyütülen kız çocukları var... Gecekondularda doğan büyüyen ve toprak yiyen, toz toprağın içinde yanık ten ve bembeyaz dişleriyle gülümseyen kızlar... Daha bebekken tacize uğrayan... Cami avlusuna bırakılan... Beşikteyken kertilen... Horlanıp aşağılanan ve dayak yiyen... Mor çatılara sığınan... Bilmem kaç koyuna satılan.... Kaç kadın varsa o kadar kadın hikâyesi var ... Sizin de var hikâyeniz ( anlatmaya utandığınız, korktuğunuz, ayıplanacağınızı sandığınız, parmakla gösterilip dışlanacağınız hikayeniz var biliyorum, herkesin var )... Bu kitap ne anlatır? Tezer’i... Çocukluğundan başlayarak gençliğini, korkularını, intihar girişimini, 5 yıl akıl hastanesinde yaşadıklarını, şizofren ataklarını, hastanelerde uğradığı tacizleri, erkeklere bakışını, cinselliği, evliliklerini, arkadaşlarını, ailesini, elektroşoklarda hissettiklerini, yalnızlığını, kusurlarını, kadere rıza göstermeyişini,ölmeden ölmelerini... Biri de çıksın yazdıklarıyla seni hırpalasın istiyorsan Tezer’ i oku... Üstesinden gelemediğim sorunlarım var diyorsan Tezer’i oku... Bir hasta ruh nasıl korkar, Bir kadın ne hisseder, Erkekleri tanımak için kaç erkek tanıman gerek, Merak ediyorsan Tezer oku... .......... Dipsöz:Tanımıyorsan ;ayıplama, yargılama, suçlama...
Çocukluğun Soğuk Geceleri
OKUDUM
7
Yorum
21
Paylaşım
197
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Semih
Kalemi özgürlük ve cesaret kokan bir kadın yazar. Sadece 1 kitabını okumuş olmama karşın kendisi favori yazarlarımdan olmayı başarmış bir isim... İnceleme de “ciddi” olunca daha etkileyici olmuş. “Karşımda çırılçıplak soyundu; utanmadı, saklanmadı, yargılayacağımdan korkmadı, suçlamalarıma inat gözüme soktu kendini...” Ne güzel anlatmışsın. Eline sağlık.
1
7
Nephren Ka
Yeterince “ciddi” Bazen gayri ihtiyari oluyor ve olması da iyi oluyor. İyi akşamlar Semih teşekkür ederim 😊
1
Sîyajîn
Duyarsız kalamiyorum kadın konulu yazılara. Kesinlikle öyle dünyada her kadının bir hikayesi var. Kimileri kalemi ile tepkisini ortaya koymuş kimileri susarak kimileri ise intiharı seçerek.
2
2
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Sîyajîn
Kadın olmak bilinçli toplumlarda ailelerde çok güzel. Cahil toplum ve ailelerde çok çile:-/
1