464 syf.
·Puan vermedi
"En iyi zamanlardı; en kötü zamanlardı. Bilgelik çağıydı; ahmaklık çağıydı. İnanç dönemiydi; şüphecilik dönemiydi. Aydınlığın mevsimiydi; karanlığın mevsimiydi. Umut baharıydı; umutsuzluk kışıydı. Öncemizde her şeyimiz vardı; öncemizde hiçbir şeyimiz yoktu. Hepimiz doğrudan cennete gidiyorduk; hepimiz doğrudan cehenneme gidiyorduk. Kısacası o dönem de bugünkü gibiydi; öyle ki, dönemin en gürültücü yetkililerinden kimileri, hem iyisi hem de kötüsü için 'en' ile başlayan karşılaştırmalarda ısrarcıydılar."

Bana göre bu alıntı hem romanımızın başı hem de romanın anlatmak istediği herşey...

Romanımız Fransız ihtilal'i öncesinde başlayıp ihtilal ve sonrasıyla devam ediyor. Roman kahramanlarımız olan Charles Darney ve Lucia nın yaşadığı aşk hikayesi üzerinden, dönemin sosyo-politik durumu anlatılmaktadır. Kitabın en önemli özelliği ihtilal sonrasında Fransa'nın nasıl bir yer olduğunu anlatması hasebiyledir.

Fransa'da halkın uğradığı haksızlıklarla ihtilal olmuş fakat haksızlık ihtilal sonrası da devam etmektedir. Aradaki tek fark zulmeden değişmiş, zulüm devam etmiştir. Okuyucuya bir fikri empoze etmeyip, okuyucuyu düşündüren, kıyas yapabileceği bilgileri sunan bütün bunların yanında birde güzel bir aşk hikayesinin işlendiği eşsiz bir kitap..