208 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10
Brezilyalı eğitimci Paulo Freire'nin eğitim dünyası tarafından bilinen bir eseri olan kitap, öğretme -öğrenme teknikleri konusunda tüm ezberleri bozmaya aday bir çalışma. Ülkemizde de uygulanan , tamamen önceden belirlenmiş müfredata dayalı eğitim biçimine kökten karşı çıkan yazar; öğretmenin her şeyi bilen olamayacağını, öğrenci-öğretmen ilişkisinin birlikte öğrenme şeklinde başlayıp devam etmesi gerektiğini, bu uygulamanın öğrenenin yaratıcılığını ve sürece katılımını önemli ölçüde olumlu yönde değiştireceğini belirterek konuyla ilgili çok sayıda sıra dışı önerilerde bulunuyor.
Yazar, önerdiği eğitim sistemini; kendi ülkesinde ve çalışma yaptığı aynı coğrafyadaki sömürü düzenine dayalı eğitim sistemine alternatif olarak geliştirmiştir. Bu nedenle de sürgün benzeri bir çok güçlük karşılaşmıştır.
Bu kitabı, ülkemizdeki son seçimden sonra ortaya çıkan manzarayı anlayabilmek için özellikle okuma listeme aldım. Yönetimlerin her koşulda ipleri ellerinde tutabilmek için eğitim sistemini nasıl siyasallaştırdıklarını, bunu kendi amaçları için nasıl kötüye kullandıklarını kitabı okuduktan sonra daha rahat yorumlayabiliyorum.
Eğer, siz özellikle bir Öğrenci ya da Eğitimciyseniz ve " Ölü Ozanlar Derneği " ruhunu benimsemişseniz bu kitabın size söyleyeceği çok söz var.
Sömürüye dayalı, ezen -ezilen ilişkisini anlamak istiyorsanız, bundan eğitim aracılığıyla nasıl kurtulunulabilirin şifrelerini öğrenmeye istekliyseniz bu kitap size çok anlamlı gelecektir.