366 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Risale-i Nur külliyatından Asa-yı Musa isimli eseri...
5 aydır birkaç sayfa okuyup kitaplığımda tozlanan kitaplar arasında yerini almıştı. Kelimeleri, cümleleri, teşbihleri, nidaları öyle ağırdı ki nefsim her kelamında kaldırmayıp pes etti okumaya. Ama her defasında bırakmayıp belki perdesini aralar diye aldım elime kitabı. İlk başladığınızda gözünüz korkabilir, pes edebilirsiniz, şeytan sizi başka işlerle meşgul etmek isteyebilir ama inat edip ben bu kitabı anlamak istiyorum dediğinizde aralanır perdeler, Risale-i Nur içindeki gizli manaları anlamaya başlarsınız. Öyle bir kitap ki içinde sayısız hikmet barındırıyor. Her kelimesi bir hazine kadar değerli olan bu kitap öylesine okuyup geçilecek kitaplardan olamadığını düşünüyorum. Anlamak için çaba sarf etmelisiniz. Örneğin sessiz bir ortamda sesli bir okuma Risale-i Nur okumak için ideal yöntemlerden olabilir. Okumaya devam ettiğiniz zaman belirli bir süre sonra feyz aldığınızı göreceksiniz. Ve bu davranışlarınıza bile yansıyacak, bir iş yaparken ben Risale-i Nur okuyorum ona göre hareket etmeliyim diye başlarsınız işe örneğin. Kitap okuduktan sonra emin olun iyi yönlü davranış eğiliminde bulunduğunuzu siz de fark edeceksiniz.

Kitabın konusuna gelecek olursak; Asa-yı Musa iki başlık altında toplanıyor. Birinci başlıkta iman hakikatleri ve ibadet, ikinci başlıkta Allah'ın varlığını ispat için delillerden bahsediyor. Eğer yaratılış ile ilgili aklınızda bir soru varsa bu kitap en net cevabı verecektir sizlere.

Kur'an'ın tefsiri olan Risale-i Nur bize doğru yolda kalmanın kurallarını, bizi küfre sokacak yola gitmenin ne kadar büyük tehlike olduğunu bildiriyor.
Dinsizliğin hakim olduğu bu zamanda; tesettürün moda, doğru yolun insanlar topluluğunun yaptığı yanlışlar olduğu bir zamanda Risale-i Nur külliyatı adeta bir ışık gibi yol gösteriyor gençlerimize. Gerek bu asrın, gerekse önümüzdeki asrın insanlarını fikir karanlığından kurtarıyor.

Bu eseri ilahi bir aşk ve heyecanla okuyup hayran kaldım. Her gün birkaç gence ışık kaynağı olmak, imanını kurtarmak isteyen Bediüzzaman Hazretlerinin yegâne isteği ve bu istekle yazdığı eseri bizleri hakikate teşvik etsin inşallah.
Külliyata başlamak istiyorsanız İman ve Küfür Muvazenelerinden sonra Asa-yı Musa verimli bir devamlılık sağlayacaktır. Mutlaka okumamız gereken kitaplardan olduğunu son bir kere belirtmek isterim. Bol okumalar.