159 syf.
Miguel Serrano Şili’li bir diplomat imiş. Kitaptan çıkarımlarıma göre gezmeyi seven, anlamaya, görmeye meraklı bir insan. Önsözde Hesse hakkında bilgi vermiş. Ardından 1. ve 2. bölüm diye ayrılmış.

İlk bölümde yazar Montagnola’da kalan Hesse’nin yanına öğlen yemeğine gidiyor ve orada ‘’Ne kadar şanslıyım,’ dedim, bugün kendimi sizinle yemek yerken buldum.’’
‘’Hiçbir şey tesadüfen olmaz,’’ diye yanıtladı ‘’burada, sadece doğru misafirler buluşurlar,. Burası Hermetik Çemberdir’’ sözüyle etkileyici bir giriş yapmış. Ardından Hesse’nin eserlerine dair yorumlar, bilgilendirmeler, spoi niteliğinde sözlerle karşılaşıyoruz :)) ‘’Hesse’nin ilgilendiği kavramlar Hinduizm, Çin Taoizmi, Zen Budizm ve hatta matematikten etkilenmiştir’’ (21) güleç tavrı, gözlerindeki parlaklık ve dervişe ya da tövbekara benzetilmesini öğrenmek güzeldi. Doğayla iç içe olması, dağlık alanda huzuru yakalaması, Hintlilere duyduğu merakını yazar dile getiriyor. Hesse’nin Jung’a dair ‘’ Çok entelektüeldi ve sembollerin dünyasını yadsıyordu..Ama Jung’a geri dönersek, sembolleri yorumlamakta haklı olduğunu düşünüyorum. O çok büyük bir dağ, olağan dışı bir dahi..(29) diye söz edişi mevcut. Ardından ölümüne dair 6 yıl kan kanseri olduğunu öğrenip eşi Ninon Hesse’nin hüznüne tanık oldum.. Yazar Serrona’da ayrı bir hüzün duyup Hesse’nin sevdiği Bach’ın B minor misasını dinlemesi etkiledi.. Ben de o sıra birkaç dakika açıp dinledim ..

2. kısım Jung’a dair.
Yazar Antartika’daki bir gezide Jung’un (Ego ve bilinçdışı) kitabını görüp okumasıyla çalışmalarına ilgi duymuş . O sıralar tanımak adına Jung’un Çin ve Tibet yogasına yönelik yorumları okuyarak tanımaya , görüşmeye başlıyor. Yazar’a göre Jung ‘un hareketleri, sözleri zarif ve ağırbaşlı. Ego ve benlikten, semboller, simya, büyü ve rüyalara dair Jung’un yorumları, yazarın meraklı sorularıyla harmanlaşmış. Sonlara doğru Jung’un yazarla mektuplaşmaları var birkaç tane. Mektuplarda Jung’un kişiliğe dair tespitleri, kendini bulma yolundaki anima, animus, kolektif bilinçdışı vs gibi kısa da olsa bilgiler mevcut. Bir de Jung’un gençliğinden beri Goethe hayranlığı da var imiş :)

Kitabın anlatım tarzı biraz sıkıcı geldi. Bazı kısımları okuyup geçtim, üzerinde durmadan. Yer yer sıkıldım, terimlerin yoğunluğu, farklı isimler, tapınaklar vs yordu. Anlamadığım yerlerde oldu epey. Ama yine de iki sevdiğim yazarın olması ve onlara dair bir şeyler öğrenmek anlam kattı. Kitaplığımda Hesse’ye dair olması mesud edici. Pek inceleme gibi de olmadı, aktaramadım yeterince anlamadığım için bazı kısımları . Hikayem bu kadar.^_^
Hesse’nin sevdiği Bach’tan https://www.youtube.com/watch?v=MC44L5T0FVA esintisi eşliğinde huzurlu, keyifli okumalar dilerim.