384 syf.
·9/10
Anansi'nin oğlu Charlie, babası öldükten sonra bir kardeşi olduğunu öğreniyor ve tanışmak üzere kardeşini davet ediyor. Ama oldukça sıradan olan Charlie'nin oldukça hayran olunan ve istediği her şeyi -babasının ona geçirdiği Tanrı güçlerinin de etkisiyle- kolayca elde eden kardeşi Örümcek, Charlie'nin hayatının pek çok yönden karıştırmaya başlıyor.

Neil Gaiman'ın olay akışı ritminde en başarılı olduğu romanlarından biri. Okuduğum diğer kitaplarına göre daha esprili bir dil kullanmış. Okuru içine çeken bir şekilde başlıyor ve sonlara kadar böyle devam ediyor. Sonu kötü demeyeceğim ama kitabın genel atmosferine daha uygun bir son olabilirdi.

Charlie bana Amerikan Tanrıları'ndaki Gölge'yi çağrıştırdı. İki karakterin olaylara yaklaşım şekli ve üslubunu benzediğini düşündüm. Aynı şekilde düşünen bir başkası var mı bilemiyorum ama yazarın burada kendini biraz olsun tekrar etmiş olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Gaiman'ın pek çok kurgusunda işlediği o farklı dünyalarla bu kitabında pek karşılaşmıyoruz. Ama Tanrı güçlerinin insanlar üzerinde bıraktığı etkilerle, bildiğimiz dünya yine farklı ve ilgi çekici bir hale geliyor. Yazarın bu yönünü sevenler için öneririm.