Gizem romanları her yerde. Ama gizemini gerektiği gibi koruyabilen gizem romanı da bir o kadar az. Beni bu konuda son zamanlarda en çok etkileyen roman "Kurak" olmuştu. Bir oturuşta ağzım açık okumuştum. Jane Harper'da bu işin hamuru varmış belli. Aynısını şimdi C.J. Tudor için de söylüyorum. Gizem bulmak kolay, gizemi korumak zor. Tudor'un gizemini koruma şekli oldukça sıradışı. Roman boyunca bir ileri bir geri yapboz parçaları topluyoruz, aynı zamanda Tudor romanın gerçekliğini diri tutmak için olayları başarılı bir şekilde detaylandırıyor, bu yeteneği King'e olan hayranlığı ile açıklamak da gayet mümkün.

Karakterlerimiz fazla, kendilerini tam anlamıyla tanıyamasak da bizler için karanlıkta kalmış birer figür değiller. Otuz yılı aşmış arkadaşlıkların konu alınırken daha detaylı anlatılması benim okur olarak tercihim olurdu, fakat büyük bir şikayet konusu da değil. Zaten şikayet edecek bir şey yakaladığınız an Tudor lafı ağzınıza tıkıyor. Hikayede birtakım boşluklar buldum, ne kadar denesem de hiçbir yapboz parçasıyla arayı dolduramadım, iki çöp adam çizeyim de dolsun dedim, maalesef çizimim kötü. Tam bu konuda şikayet edecekken laf ağzıma tıkıldı. Tudor'un bazen her şeyi bilmeye gerek olmadığını telkin etmesi sonucu, işin peşini bıraktım ve romanın büyüsünün bozulmasına izin vermedim. Bu durum, romandaki hatayı göz ardı etmek değildir, aksine bir hata varsa bile onu başarıyla yok etmektir. Sonuçta etkileyici olan bir şeyin önüne kolay kolay geçemezsiniz. Konumuz klişe olsaydı bile, bu ince yetenekleriyle Tudor onun da altından kalkardı diye düşünüyorum.

Bizleri kendine esir eden bu tarz romanlardan piyasada daha fazla görmek isterim. Ne polisiye, ne gerilim; tam anlamıyla bir gizem okumak insanı dinç tutuyor. Bir yazar için bir gizemi koruması ne kadar zorsa, sonlandırması da o kadar zordur. Hayal kırıklığına çok açıktır belli bir gizem üzerine kurulu olan romanlar. Kurak beni hayal kırıklığına uğratmamıştı, Çöp Adam da uğratmadı, umarım bu şekilde yetenekli yazarlar çıkıp böyle kaliteli romanlar yazarlar ve biz de hayal kırıklığına uğramadan kendimizi gizemin tedirgin kollarına bırakırız.