İlkokul yıllarında herkesin güzel anıları olmuştur. Kiminin az kiminin çok. Benim de hiç unutamadığım bir anım var. Güzel bir anıydı benim için.

Yedinci sınıftayken ailem beni köy okuluna yazdırmıştı. O sene fındık toplamak için köye gittiğimizde bu seneyi burada okuyacağımı tahmin edemezdim. Annem gitmekte çok diretti istanbula. Fakat babam hiç oralı olmadı. Bir şekilde kaldık işte. Abim lise bire gidiyordu. Onu ilçede yatılı bir okula kayıt ettirdiler. Abim pek sevmedi bu işi. Zaten ona soran da yoktu.

Beni de köy okuluna kayıt ettirdiler. Eksiğimi gediğimi aldılar. Başladık okula. Mahallede benimle aynı sınıfta olan dört kişi olması beni sınıfa çok çabuk adapte etti.. Yeni birkaç arkadaş da edindim. Tek sınıf hocamızın biraz sert bir mizahı vardı. Onu da sadece sosyal bilgiler dersinde görüyorduk.

Sınıfta en çalışkan bizim mahalleden Pembe'ymiş. Her sınavdan en yüksek notu o alırmış. Tabiki ben gelene kadar. Sınavlar başladı. Notlar açıklandıkça ben bir mutlu oluyordum. Arkadaşlarım da en yüksek notu ben aldığım için tuhaf tuhaf bana bakıyorlardı. Ama ben notlarımı düşünmekten daha çok Pempe'yi düşünüyordum. Birkaç kez benden düşük aldığı için ağlamıştı. Bir insanı anlamak istiyorsan onun yerine kendini koy. Ben de öyle yapmıştım. Altı sene boyunca sınıfın en iyisi ol sonra biri gelsin tüm ilgiyi üzerine toplasın, bütün övgüleri o alsın. Evet biraz zor bir durum. Bir de kadın olunca ayrı bir zor tabi.

Sınıfta en arkada oturuyordum. Pembe ise en önde. Bizim sınıf hocamız benim notları öğrenince beni ön sıralardan birine oturttu. Bunu istememiştim. Gerçi sonradan yerimi değiştirdim, ayrı bir konu.

O sene ilçede satranç turnuvası düzenleniyordu. Bizim sınıf hocamıza görev vermişti müdür. Okuldan iyi satranç oynayanları seç beş kişi ilçeye götür diye. Ben de turnuvaya girdim okulda birinci oldum. Sınıf hocamı bile yenmiştim. Hocam şaşkın şaşkın taşları geri sarıp nasıl yenildiğini anlamaya çalışıyordu.

O sene eski Giresun birincisine yenildim. Turnuvada dördüncü oldum. O yıl benim için dolu dolu bir yıl oldu.Bazen hayatımızda beklemediğimiz değisiklikler bize çok güzel anılar katabilir.