140 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitaptan yaptığım alıntıları toplu şekilde paylaşmak istiyorum. Belki kendimiz veya sevdiklerimiz için bir faydası olur diye.
"Kalp krizi geçirmenin sadece erkeklerin veya çok yaşlıların sorunu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kalp krizi kadınlar, erkekler,gençler ve yaşlılarda eşit olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır.
Siz de 50 yaşını aşmış biriyseniz, büyük olasılıkla sağlığınızla ilgili en büyük endişelerinizden biri kalp krizidir.
Bu yatkınlığın bazı nedenleri kontrolünüz dışındadır. Örneğin yaşlandıkça kalp krizi geçirme olasılığınız artar....Her yıl kadınlara oranla daha fazla sayıda erkekte kalp krizi görülüyor ve erkekler daha erken yaşlarda kalp krizi geçiriyor.
...Ailenizden biri ya da birileri, örneğin anne,baba veya kardeşlerinizden biri (özellikle genç bir yaşta) kalp krizi geçirdiyse, sizin de kalp krizi geçirme olasılığınız daha fazla olur.
Öte yandan kalp krizi risk faktörlerinden birçoğu -örneğin sigara kullanımı,yüksek kolestrol düzeyi,kan basıncı ve şişmanlık-kontrol edilebilir.
Elinizdeki kitap kalp krizi konusunda birincil koruma-bir başka deyişle, kalp krizi geçirmemiş, bir ya da daha fazla sayıda risk faktörüne sahip insanların korunması- üzerinde duruyor. Bütün dünyada milyonlarca insan bu gruba giriyor ve bu sizin için de geçerlidir.
Kalp krizi geçiren pek çok kişide göğüste ağrı,baskı veya sıkışma nöbetleri vardır ve krizin öncesindeki günlerde daha sık ya da şiddetli hissedilebilir. Bazılarında, özellikle kadınlarda nefes darlığı,baş dönmesi veya mide bulantısı gibi, daha az belirgin uyarıcı belirtiler görülebilir.
Öte yandan çoğu durumda kalp krizi, sağlıklı olduklarını düşünenlerin başına aniden ve hiçbir uyarı olmadan gelmiş gibi gözükür.Oysa bu kişilerin çoğu yıllardır doktora gitmemiştir ve arterlerinin yüksek kan basıncı veya yüksek kolestrol düzeyleri nedeniyle hasar görmekte olduğunun farkında değildir.
KALP KRİZİ BELİRTİLERİ
Göğüs ortalasında on dakikadan uzun süren, rahatsızlık verici bir baskı , doluluk, sıkıştırma veya ağrı hissi.
Omuzlara, çeneye, boyna ya da kollara (özellikle de sol kola yayılan) ağrı
Göğüste rahatsızlık hissiyle birlikte baygınlık hissi, terleme, mide bulantısı, nefes darlığı veya bayılma.
KADINLARDA DAHA DAHA YAYGIN GÖRÜLEN UYARICI İŞARETLER
Hafif göğüs ağrısı, nefessiz kalma baş dönmesi veya baygınlık hissi, mide yanması ve mide bulantısı.
NE YAPMALI
Yukarıdaki belirtilerin bir veya birden fazlasını 10 dakikadan uzun süre yaşayan herkesin bir ambulans çağırarak acilen yardım alması gerekir.Böylece hastaneye giderken tedaviye başlanabilir.
Ambulansın 20-30 dakikadan önce gelmeyeceği açıksa, hasta derhal arabayla en yakın acil servise götürülmelidir. Hiçbir durumda belirtileri yaşayan kişinin kendisi arabayı kullanmamalıdır.
Yanınızda kalp krizi belirtileri gösteren biri bunu inkar edebilir.Hayır demesini kabul etmeyin .Acil harekete geçilmesinde ısrar edin.
Kalp krizini önlemek için yaşam biçimine ilişkin önlemler
Sigarayı bırakın, sağlıklı beslenmek, fiziksel aktiviteleri arttırın,sağlıklı bir kiloya gelmek ve bu kiloyu korumak, sağlıklı ve kontrollü yağ tüketmek stresi azaltmak ve kan basıncınızı 140/90 mm Hg'nin altında tutmak.(Normali 130/80)