128 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Spoiler içermez!

*Kısa Bilgi*

Fareler ve insanlar, Nobel edebiyat ödülü sahibi yazar John Steinbeck tarafından yazılmış bir romandır. İlk defa 1937 yılında yayımlanan eser, iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small'un büyük bunalım sırasında Kaliforniya'da yaşadıkları trajik olayları anlatır. Steinbeck insanın insanla, doğayla ve toplumla ilişkilerini konu alır bu romanında. Kitabın ismini belirlemede Steinbeck'e Robert Burns'un şiirindeki:"En iyi planları farelerin ve insanların/Sıkça ters gider" mısraları ilham kaynağı olmuştur.(Vikipedi)

*Konu*

Karakterleri birbirine zıt iki tarım işçisinin, Zeki George Milton ve onun güçlü, kuvvetli ama akli dengesi bozuk olan yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Toprak sahiplerinin emri altında çalışmaktan sıkılan ikili:"Neden kendi toprağımız, evimiz, hayvanlarımız olmasın? " diyerek, insanca bir hayat yaşamanın hayalini kurarlar.Fakat her şey istedikleri gibi gitmeyecektir.

*Kitabın Yazıldığı Dönemle İlişkisi*

Büyük buhran dönemindeki bütün olumsuzluklar kitapta konu edinilmiştir. İffetsizlik, ırkçılık ve işçi sınıfının o dönemde yaşadıkları kitapta bazı semboller ile anlatılmıştır.

*Görüşlerim*

Fareler ve İnsanlar yazarın okuduğum ikinci kitabı oldu. Daha öncesinde İnci'yi okumuştum. İnci, John Steinbeck 'in dilini ve tarzını anlamama yardımcı olduğu için Fareler ve İnsanlar' ı çok istekli okudum. Bu yüzden kitabı elime almam ve bitirmem bir oldu. Dili sade, içeriği sürükleyici;güzel bir roman olduğunu düşünüyorum. Ben kitabı Sel Yayınları'ndan okudum. Çevirisi çok iyiydi. Dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinmiş bu kitabı okumalısınız.