Büyük Larausse’un 14.cildinde Esat Adil şöyle tanıtılıyor;
‘’Müstecaplıoğlu (Esat Adil), Türk hukuk ve siyaset adamı(Balya, Balıkesir,1904- İstanbul 1958). Kurtuluş savaşında Balıkesir lisesinde öğrenciyken, Vasıf Çınar’ın çıkarmakta olduğu İzmir’e doğru gazetesinde yazılar yazdı... Kurtuluştan sonra Yükseköğrenimini Ankara Hukuk Mektebinde tamamladı,doktorasını Belçika’da yaptı.

Yurda dönüşünde Balıkesir’e yerleşip Savaş adlı günlük gazeteyi yayımladı. Halkevi Başkanlığı yaptı. Adalet Bakanlığında görev alarak Yargıtay başsavcı yardımcılığı ,Türkiye’nin ilk açık cezaevi olan İmralı cezaevi kuruculuğu ve müdürlüğü(1942) , Cezaevleri müfettişliği görevlerinde bulundu. Tan gazetesine Adiloğlu takma adıyla yazdığı yazılarda sosyalizmi savundu. Bu yazıları yüzünden görevine son verileceğini anlayınca, istifa ederek devlet memurluğundan ayrıldı ve İstanbul’da avukatlığa başladı(1944). Yeni Dünya, Görüşler adlı gazete ve dergilerde yazılar yazdı.

Türkiye Sosyalist Partisi’ni(TSP) kurdu(1946). Bu parti Türkiye’de çok partili yaşama geçtikten sonra kurulan ilk sol parti oldu. Ancak parti, kuruluşundan dört ay sonra İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından ‘’komünizm propagandası yaptığı’’ gerekçesiyle faaliyetten alıkonunca tutuklandı(1946)

Uzun süren yargılanma sonucunda parti ve yöneticiler aklandı.(1950)

Esat Adil genel başkan olarak, partisinin hükmi şahsiyet kazandığını belirterek aynı Program ve tüzükle çalışma izni istedi ve aldı(1950). Genel merkezi İstanbul’da olan Ve şubeleri bulunmayan TSP, 1951 ara seçimlerine katıldı, sonuç alamadı.

Parti 1952’de tekrar kapatılınca yeniden tutuklandı, yargılandı ve aklandı.

Esat Adil, partisinin ikinci kez kapatılmasından sonra siyasal faaliyetlerden uzak durdu’’.

Esat Adil’in bir de 1946 ve 1950 yıllarında günlük ‘’Gerçek’’ gazetesi ile haftalık ‘’Gün’’ dergisini çıkarmış; sosyalizm üzerine yazılmış kitapları ve çevirileri vardır...