Uzuuun bir süreden sonra okuduğum en harika romandı Balayı. Yazarın daha önce de romanlarını okumuştum ve karakter zenginliği ile kurgudaki yerleşimlerini çok beğenmiştim ama bu roman en azından okuduklarımı ezip geçti.
Pek çok yorumda da belirtildiği gibi adı ile roman, hakkında bir fikir sahibi olmadan okumaya başlayanlara bir ters köşe illaki yaşatıyor. Yazarın tarzını da bilirken hele ki bu oldukça kolay oluyor. Kısacası isme aldanmayın!
Romanda en çok beğendiğim neydi diye düşününce; yine yazarın süreç içinde geliştirdiğini farkettiğim karakterlerinin hem sayıca hem de nitelikçe zenginliği ile kurguyu ileriye doğru muhteşem zaman atlamalarıyla birleştirme yeteneğiydi. Romanın toplamı onlarca yılı içeren bir süreçte geçerken ve her bir zaman döngüsü dolu dolu işlenirken en bunaltıcı evrelerde yaşanan zaman sıçramalarıyla hiçbir yoksunluk hissetmeden bir sonraki adıma geçivermek romani daha da zenginleştirmişti.
Ön planda Honey var gibi görünse de onun bütün ruhsal yolculuğuna eşlik eden karakterler en az Honey kadar derin ve ince bir şekilde işlenmişti. Honey, büyüme şartlarına ters düşmeyecek içgüdüsel bir zekaya ve hayata tutunma aşkına sahip bir karakter olarak muhteşem betimlenmişti. Yaşamın kattıklarıyla yaşamın getirdiklerine karşı verdiği inatçı mücadeleyi okumak gurur vericiydi.
Kurgu en basit düzeyde aşk temelli kurulmuş gibi tarif edilebilir ve bence bu büyük haksızlık olur. O denli zengin ve köklü temalardan örülmüş bir olaylar ağı vardı ki aşk bu kurgunun içinde sadece bir gölgeydi bence.
Bu yazarın ilk okuduğum romanında da sinema camiasında yaşanmışlıklar vardı ve ben o kadar bunaldığımı hissetmiştimki bu yazara bir daha bulaşmak istememiştim. Bu romanıyla beni utandırdı.
Olayların akışı sırasında her tür duygu seline kapıldığımı itiraf etmeliyim. Hatta bir noktada kendimi tutamayarak ağladığım ve o esnada resmi bir telefon görüşmesi yapmak zorunda kaldığımı da(:)
Söylemek istediğim pek çok şey var ama birbirine geçmiş sürpriz akışa ya da karakterlere dair spoiler vermemek adına kendimi burada durmaya zorluyorum.
Bu yazarı duyduysanız ve bir romanını okumak istiyorsanız lütfen Balayından başlayın. Şahsen ben bayıldım.