88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitabı bu sene 5.sınıfa başlayan haylaz, yaramaz, geveze ama çok sempatik 5D sınıfında okuma saati sırasında okumaya başladım. Alptuğ, Mustafa, Yağız, Eymen ve Esra arada konuşuyordu, ama itirazlarımla yeniden kitaplara dönüp kırk dakikayı doldurmaya çalışırken ben de yavaş yavaş kitaba bıraktım kendimi.

Kitap Necdet Neydim adında bir yazara ait. İlk kez duyuyorum. Ödemişli bir yazar Neydim. Bir sürü kitap yazmış yazar. "Sen Islık Çalmayı Bilir misin?" ise bir şiir kitabı. 2007'de yazılmış. Bu sade, sevimli, yalın şiirler 2004 ylında İstanbul İlhami Ahmed Örnekal Okulu 4.sınıf öğrencileri tarafından sahnelenmiş ve yazar da izlemiş bu çalışmayı. İlk basımında 41 şiir varken, yazar zaman içerisinde on altı şiir daha ekleyerek kitabı genişletmiş.Kitap birden fazla okulda sahnelenmiş, Çocuk Olmanın Hoşluğu adlı şiirin okunması-sahnelenmesi sırasında yazarın gördüğü şey, bütün çocukların gülümsediği olmuş. Sen Islık Çalmayı Bilir misin? adlı şiirde ise 600 çocuk aynı anda ıslık çalmış. 2005 yılında, Kocaeli'nde olmuş bu... Neydim," ıslık, şiirdir" diyor.

Suzan Aral'ın kitaba, şiirlere ve kitabın atmosferine çok uyan renkli çizimleri çıtayı yükseltiyor. Şiirler ve şiir başlıkları için seçilen fontlar da görsel olarak resimlerle beraber aynı etkiyi gösteriyor.

Çocuk kitapları çocuk ruhunun darmadağın edilebileceği, edildiği ve bunun bir şekilde aklandığı bir dünyada ve onun insan geleneklerinde ısrarla naifliği, güzelliği, paylaşmayı ve inadına iyi olmayı ve iyi kalmayı öğütleyen, oraya çağıran kitaplar. İnsanın dünyadaki serüveninde kirlenip lekeleneceği, günaha ve kötülüğe bulanacağı dönemini bir kenara koymak istercesine, o her şeyin tertemiz, hakikaten masum olduğu yaşları ve çağları, insanın çocukluğundaki naifliği öne çıkararak belki de bunu kaybediyor oluşumuzun, bunun kaçınılmaz oluşunun ve bu bilgiyi tecrübe etmeden yaşayamayışımızın bir çeşit ikrarı gibi, ona bir güzelleme gibi.

Necdet Neydim'in kitabı okunmayı hak ediyor. Çocuk kitaplarını seven herkese öneririm.