Ciddi anlamda seriden nefret etmemi sağlayan kitaptı. İnanılmaz hayal kırıklığına uğradım. 6'dan daha düşük bir puanı tek vermeme sebebim Rick'in bende çok ayrı bir yazar olması, dünyanın en iyi kitabını okusam dahi Rick'in kitapları kadar sevebileceğimi zannetmiyorum.
Peki neden bunları söyledim? (ikinci * işareti çıkana kadar nefret söylemlerim, bilginize)
*
Öncelikle, kitapta Percy'nin adı neredeyse hiç geçmiyordu. Gerçekten saydım tek tek, beş tane falan vardı, çok zorlarsan 10. Düşünebiliyor musunuz? Percy bu seriye hayat veren karakterken onu böylesine diplerde görmek üzdü.
Bir diğeri, Percy'nin her zaman kötülenmesi. Burada spoiler vermeyeceğim ancak Percy'nin doğru düzgün olduğu tek bir sahne vardı, orada da kötü adam olarak gösterildi. Ayrıca Leo içinden Percy hakkında konuşurken öyle şeyler söyledi ki acayip sinirlendim. Yahu sen elin Kalipso'su için nasıl arkadaşın hakkında öyle konuşabilirsin? Belki ben abartıyorum ama cidden koyu bir PercyJ fanı olarak sinirimi bozdu tüm bu olaylar.
Üçüncüsü, JASON. Uğraşsa bu kadar itici bir karakter yaratamazmış Rick. Bir kere, Jason her zaman ilah gibi gösterildi, özellikle bu kitapta, (ÜZGÜNÜM BURASI SPOILER DAYANAMIYORUM) Percy'i sudan kurtarmak nedir Allah aşkına! Böyle bir saçmalık olabilir mi! Percy daha ne kadar aciz gösterilecek! Poseidon'un oğlunu sudan kurtarmak? Hatırladıkça cinlerim tepeme çıkıyor. (BİTTİ) Ayrıca Jason hakkında hep "Jason harika, Jason çok yakışıklı diye konuşuldu." Ancak Jason fanart larına bakarsanız Jason'un çirkin çizildiğini görürsünüz. Percy ise Şimşek Hırsızı kitabından beri kusurlu, çok fazla yakışıklı değil olarak geçiyordu ancak yapılan fan artlarda her zaman Percy çok yakışıklı, kaslı maslı bir şeydir? Neden? Çünkü biz onları kusurlarıyla seviyoruz ve kusurlarını güzelleştiriyoruz. Oysa Rick Jason'da okuyucuların düzelteceği bir şey bırakmamış, yukarıda dedim ya ilah gibi bir şey. Ölsün bence.
Hadi her şeyi geçtim, Percy'i falan, Annabeth, Frank, Hazel neden hiç yoktu? Özellikle Frank ve Hazel seri boyunca doğru düzgün gözükmediler. Rick onları çok ihmal etti.
*
Öf, tüm nefretimi kustum az önce. Cidden kusuruma bakmayın, ciddi bir şeyler yazacaktım ancak dayanamadım.
Uzun lafın kısası, sevmedim. Her şeyi geçtim, olaylar bile baştan savma geldi gözüme. Çok çok abartılan Gaia savaşı sadece iki sayfa anlatıldı. Tamam, Rick her kitapta Percy'e yer veremez ama zaten 4 kitapta tüm kahramanlar vardı, son kitapta yedisinin de emeği geçmesi gerekiyordu. Fakat sadece Jason ve Piper vardı.
Kitapta cidden sevdiğim tek yerler Nico ve Reyna sahneleriydi. İkisi çok tatlılardı, keşke Nico eşcinsel olmasaydı, ikisini shipleyecektim.
Birde Percy'nin Annabeth'i öptüğü sahne var ki orada salakça kahkaha attığım doğrudur. Bana bunlarla gelin ya, bu iki şebelek yeter bana. Ciddiyim.