272 syf.
Tarihi kurgu olan kitapları okumayı severim. Genelde akıcı, sade oluyor ve bir anda bitiyor. Sizde böyle düşünüyorsanız pek size hitap etmeyebilir. Tarih alanında kurgu kitaplarına ara verip bu tarz kitap okumaya İlber Ortaylı ile başlamıştım.

Arkadaşımın elinde görünce Kitabın adı ilgimi çekti. Yazarın adı zaten Tarih dedik mi akla ilk gelen isimlerden. İçeriğini biraz karıştırdıktan sonra ödünç alıp okudum. Bilgi içerikli bir kitap. Her bilginin kaynağını görebilirsiniz.

Kitabı okuduktan sonra bildiğim bazı şeylerin yanlış olduğunu, bazı şeylerin eksik hatta birçoğunu hiç bilmediğimi gördüm. Biz okulda tarih diye bir ders görmüşüz. Ama çok üstünkörü bir tarih olmuş. Mesela II. Osman katledildiğini duyduk. Ama kardeşini katlettiğini, yeniçeriyi kendinden soğuttuğu ve daha diğer detayları hiç duymadık. Yada İzmir’i fetheden Çaka Bey’i öldürenin Kılınçarslan olduğunu. Daha neler neler…

Kitap, Türkmenler ve Rumlar ile başlayıp Halil İnalcık’ın Türk Tezi ile bitiyor. Bu aralıkta İzmir’i Fetheden Çaka Bey, Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hikâyesi, Osmanlı’nın kuruluşu, Osman Gazi, Orhan Gazi, Kosova Savaşı, Çelebi Mehmet, İstanbul Kuşatması ve Fethi, Boğazların tarihi, Sultan II. Osman, Kösem Sultan, Sultan I. İbrahim, Avrupa’da Protestanlığın yayılışı gibi konuları işliyor.