208 syf.
Ters köşe nasıl olunur? Cevabı bu gezegende...

Soror gezegeni aslında dünyaya çok benziyor. Büyük bir farkı vardı. İnsanlar maymun olmuş. Maymunlar da insan olmuş.
En başta Ulysee Moreu, Zira(Şempanze) ve Nova'nın dünyasına hoş geldiniz...

Kitabın başında iki kişi gezegenler arası geziyorlardı. Ta ki ellerine mektup geçene kadar. Mektup ile hikaye başlıyor...

Hafif Spoiler var...
Ulysee, Levain ve dünyaca ünlü bilim adamı Antelle gezegen incelemesi yaparken bir gezegene iniş yapıyorlar. Yanlarında da şempanze olunca ilk onu gemiden çıkardılar acaba yaşayacak mı diye. Şempanze hemen ayak uydurunca gemiden inmeye başlarlar ve olaylar da bundan sonra başlıyor. Gördükleri insanlar sadece taklit eden varlıklar. Ve sonradan gördükleri maymunlar ise oldukça zeki ve gezegeni yönetiyorlar. İnsanlar denek olmuş bu gezegende.

Kitapta gördüklerim nasıl ileri zekalıyken geri zekalı nasıl olunur çok güzel anlatmış. (Ortama ayak uydurma- zoraki de olsa)
Okuyunca şok olmuştum. Maymunlar da kendi aralarında gruplara ayrılmış. Goriller asker gibi mesela... Çok fazla bilgi de vermek istemiyorum. İyi yürekli olanlar da var ve Ulysee'nin hayatı ''Zira'' ile tanışınca değişecek.
''Zira'' onun için en büyük şanstı. Fakat bu şans başına neler açacak?
İnsan olan Nova ise çok etkileyecek ama Nova bir yabani insan. Sadece taklit yeteneği var ve Ulysee nasıl bu işten kurtulacak? Amacı onu ve insanlığı kurtarmak.

İleri ki bölümlerde ''Ulysee Moreu'' rahat rahat dolaşırken gezegende yaşadıkları ile şok olacak. İlk sandığında gezegeni maymunlar yönettiğiydi. Ama gün geçtikçe asıl gerçeklerle yüzleşecek. Maymunlar nasıl bu duruma gelmişler. Hepsi Soror'un içinde... Ters köşe nasıl oldum bu gezegende... Acaba kurtulacak mı? Hep mutlu son bekleriz değil mi? Biz yine de bekleyelim her zaman mutlu sonları...

Kitap çok akıcı, hiç sıkmıyor. Çok rahat okunuyor. Sayfalar su gibi harıl harıl akıyor yani.

Bilim Kurgu ilk defa okumak isteyenler bu kitap bence çok güzel başlangıç olabilir.

Tabii bu tarzın üstadları da var. Semih gibi ;) Kapısını çok çaldım ve her zaman sıcak kanlı ve alçak gönüllüydü. Teşekkür ederim yine kendisine.

Kitabı bana ulaştıran sevgili arkadaşım seni de hiç unutmadım, unutmam da. :)
Sana da tekrar teşekkür ederim. Öğren de gel ;)

Herkese keyifli okumalar.