268 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Sabahattin Ali'nin okuduğum son romanıdır. Bu romanı ile de ne kadar büyük bir yazar olduğunun tekrar tekrar farkına vardım kendisinin...
Öncelikle roman hikaye kurgusunun içerisinde siyasi, edebi, ahlaki eleştirilerin bulunduğu dönemin İstanbul'unun sosyolojik ve kültürel ortamını ele alan bir romandır.
Her karakterin kendi içerisinde ayrı ayrı çözümlenmesi gerekiyor. Hepsi dönemin toplumunda farklı farklı kişilikleri temsil ediyor.
Ömer karakterinden başlarsak; hep bir içsel sıkıntı içerisinde olan, çelişkileri ve iradesizligiyle doğru olan kararları bir türlü veremeyen, verdigi yanlış kararları içindeki şeytan adlı metafora yükleyen bir karakterdir.Aşkı, nefreti, ihtirası hep en doruk noktalarda yaşayan bir karakterdir kendisi. Hayatın anlamsızlığından dem durur ama hep o anlamı bulmaya çalışır..En son içinde bir şeytan olmadiğını kendine itiraf eder bunun bir kaçamak yolu olduğunun, bilgisizliğin, iradesizliğin acizligin sembolu oldugunun farkına varır.
Macide karakterine gelicek olursak çocukluğundan itibaren hep sevgiye muhtaç, sığınacak liman arayan buldugunda o limana bağlanan, hiç ayrılmak istemeyen masum bir karakterdir kendisi. Ömer'i sever çünkü Ömerden duydugu sevgi sözcükleri onun sığınacak bir liman olduğu hissiyatını doğurur. Aynı şekilde Bedri'yi de sever o da bir limandır onun için...
Nihat karakteri ise kuvvete tapan kendinden olmayanları, zayıfları, acizleri hor gören hep başkaları üzerinde otorite kurmaya adamış biridir. Bir idealı vardır bu yuzden ve bu ideale ulaşmak için her yolu mübah görür. Zannımca bu karakteri ile Hüseyin Nihal Atsıza bir yergide bulunur..
Şair karakterle ile de dönemin ağır dil kullanan, toplumdan bihaber salt sanat sanat içindir anlayışı ile hareketen ve lobicilik faaliyetleri ile edebiyat dunyasından yer edinen yazarları yerdigini düşünüyorum.
Hüsamettin efendi karakteri beni en çok etkileyen karakterdir diyebilirim. Bozulmuş, bayağılaşmış düzende hep iyi durust temiz kalmaya çalışan bunu da hala toplumda böyle insanlar varolduguna kendini inandırarak başarmaya çalisan bir karakterdi. En son bu inancını kaybedisinden etkilenmeyen bir insan yoktur diye düsünüyorum...
Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap olduğunu belirterek incelememi burda sonlandırıyorum...