112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Notos Kitap'tan okuduğum bu hikaye kitabı, toplam beş öyküden oluşan ve çevirisi de harika olan bir eser. Doğrusunu söylemek gerekirse kitaba adını veren ve başta bulunan Morgue Sokağı Cinayeti, içlerindeki en vasat öykü. Vasat deyince aklınıza sakın ola hikayeyle ilgili olumsuz fikirler getirmeyin. Sonraki dört öykü o kadar başarılı ki bu hikaye diğerlerinin yanında yaya kalıyor.

Bu derlemede, Morgue Sokağı Cinayeti, Kuyu ve Sarkaç, Maelström'e Düşüş, Geveze Yürek ve Amontillado Fıçısı isimli öyküler yer almakta. Kitap, ölümden kaçış, dedektiflik ve cinayet öykülerini içermektedir. Anlaşılması çok zor bir cinayet için harika bir akıl yürütmeyle karşımıza çıkan bir dedektif, girdapla mücadele edip ölümden kaçmaya çalışan bir denizci, engizisyon mahkemesinin işkencehanesinde ölümün binbir türüyle yüz yüze gelen bir mahkum ve de nedeni ile nasılı anlaşılamayan iki cinayet.

Kitapta korkuya, aşırı gerileme, okurun canını çok acıtacak bir anlatıma yer verilmemiş. Tam tersine her sayfasında merak uyandıran, muhteşem bir anlatımla bezenmiş, son derece akıcı, zeki bir yazım söz konusu. Özellikle Kuyu ve Sarkaç muhteşem bir hikaye. Hikayelerin hepsi birbirinden farklı anlatımlara sahip, hepsi birbiriyle alakasız konu ve zamanlara değinmekte.

Bu kitabı okuduğunuzda Edgar Allen Poe'nun neden bu kadar popüler bir yazar olduğunu, dünya edebiyatındaki yerinin neden bu kadar değerli olduğunu anlıyorsunuz. Kitaptaki her bir öykü, yazarın ne kadar zeki bir insan ve ne kadar da başarılı bir anlatıcı olduğunu adeta bizlere kanıtlıyor.