1000Kitap Logosu

Gönderi

Ferah
Kestim Kara Saçlarımı'ı inceledi.
48 syf.
Kesmeli İnceleme
''Kestim kara saçlarımı n'olacak şimdi Bir şeycik olmadı -Deneyin lütfen-'' 7 ya da 8 yaşındaydım. O zamanlar nedendir bilinmez bitlenme korkum hat safhadaydı. Aslında nedeni açıktı, gittiğim ilkokulda çocuklar bitlenirdi. Demek ki bite daha uygar bir çare bulunmamıştı :)) Kafalarına sürülmüş gazyağı bağlanmış eşarp ile okula gelirdi kız çocukları . Bitlenmekten korktuğum için kestirdim saçlarımı. Lisenin en inek çocuklarından biriydim. Bir gün öğretmen , saçlarınız at kuyruğu bağlı olmayacak, dağınık asla olmayacak illa ki iki yanda örgü deyince isyandan kestirdim saçlarımı. İlk aşık olduğum o insanla 5 yıla yakın sevgili olduk. İyiydi, güzeldi. Sonra o eğitim için başka bir ilde bulunan üniversiteye gitti ben de memkeketimdeki üniversiteye. Ara tatilinde yolda gelirken geçirdiği bir trafik kazası sonucu vefat edince üzüntüden kestirdim saçlarımı. Polis okuluna eğitime gidince uzun saçlı bayan memur olmaz mevzuatlı saçma sapan bir düzen baskısından dolayı mecburiyetten kestirdim saçlarımı. Evleneceğim , gelinlikte en uygun uzun topuz saç dediler en uyguna uyan sıradan olmayan anarşist ruhumun asiliğinden dolayı kestirdim saçlarımı. Çeyrek asıl süren evliliğim benden genç uzun saçlı bir hatun sebebiyle sona erince şizofren duygularımdan dolayı öfkeden kestirdim saçlarımı. 40 lı yaşlara geldim artık saç bir kadının ziynetidir mantığına ulaşma aşamasındayken geçirdiğim rahatsızlık sonucu nasılsa dökülecek en iyisi kestireyim dedim ve sonrasında ağlamamak için kestirdim saçlarımı. 45 li yaşımda ruhu hayat dolu bir adama yorgun ruhumla eşlik etmemin mümkünsüzlüğünü anlayınca kendi imkansızlığımdan kestirdim saçlarımı. Muhatabımız istediğimiz gibi olamayınca kendimiz de istemediğimiz bir hâl alır , sabah şen şakrak fön çektirmek için gittiğimiz kuaförden bir anda eskiklikleri tamamlamak yerine fazlalıkları atmaya karar verir biz kadınlar kestiririz hiç çekinmeden saçlarımızı. Kadın, öyle güzel öyle samimi ve öyle gerçekçi sever ki tüm saç diplerine kadar aşkını hisseder size de hissettirir. Her şeyin bittiğini ise sessizliğiyle bakışlarıyla söyler kadınlar… Eğer ki kadının gözlerinde buz gibi bakışları gördüğünüzde , hele de kestirdiyse saçlarını bilin ki bitmiştir sevginiz de siz de her ne kadar bunu kabul etmek istemeseniz de… Aslında benim duygularım şizofren, ruhum anarşist olsa da düşlerim uysaldır ve sevecen diyorum kendimce anlatamadığım için sürekli kestiriyorum saçlarımı :)) Uzatabilenlere selam olsun o vakit. Keyifli okumalar.
Kestim Kara Saçlarımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
28
Yorum
51
Paylaşım
337
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Violet⠀ོ
Hayat veren kadınları önce saçlarından üzmeye başladılar. Emeğinize sağlık harika bir inceleme olmuş uzun yıllar belime kadar salınan saçlara sahip oldum görüntüde kıyamadığım saçlarım ruhumda defalarca kez makas darbesi aldı biliyorum.. Reelde geçmisteki hayalet kesimleri gerçeğe donusturmeye yetecek buyuklukte bir sarsinti gecirince eyleme geçirebildim. Artık şunu diyebilirim üzebilecekleri kadar uzun saçlara, kandırabilecekleri kadar masum bir kalbe sahip değilim.
2
5
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Violet⠀ོ
Ben teşekkur ederim asıl nezaketiniz icin 🌸 bu guzel dileğiniz dilerim tum kadınlar için gerçek olsun🙏🏻
2
Meltek
"Yıllardır ihtiyacı olan şeyin bir makasın ucunda olduğunu fark edemiyor mesela insan. Yıllardır isteyip cesaret edemediği o saç modelini yaptıracak gücü bulunca kendinde; bir fark ediyor ki aslında bazı şeyleri fazla uzatmamalıymış. Kestir, kurtul! Bırak peşini olmayan şeylerin. Nasıl kestin o çok sevdiğin saçlarını, uçları kırıldı diye; çıkar o arkadaşlarını da hayatından, artık yakışmıyorsa o sıfat onlara. At çöpe, eskiyen ne varsa. Kullanmayacaksın bir daha onları, güven bana. Neresinden dönersek kârdır işte, bari tutalım şu hayatımızın bir ucundan." Demiştim ben de yıllar önce. Bir daha da uzatmadım, ne saçlarımı ne de olmayan şeyleri.
3
Vildan Yılmaz
Ferah Hanım, Son zamnalarda siteye çok giremiyorum, okuma bile yapamıyorum. Uzun zaman sonra gireyim dedim, yazınızla kaşılaştım. Tekrar tekrar okudum ve hala etkisindeyim, uzun süre de çıkabileceğimi sanmıyorum. Babam annemim saçlarını uzun severdi, annem bir gün saçını kesti, babam bir şey demedi ama o günden sonra annem saçını hiç o kadar kısaltmadı. Sanırım aralarındaki bağ annemin kara saçlarıydı. Kız kardeşim ve benim saçlarımız uzadığında annem saçlarımızı keserdi, ama hep aynı ayarda. Çocuk aklı taşınıyoruz diye kızmıştım bizimkilere ve saçlarımı tamamen kestirmek istedim, itiraz etmediler, kestim ve pişman olmadım. Sonra inandığım şey için başımı kapattım, ideallerim için girdiğim o kapıda yapma kısa bir saç eşlik etti bana. En büyük desteği uzun kara saçlarını savurmayı seven iki arkadaşımdan aldım. Sonra birgün o kapıdan girmek için "artık başkasının saçı ile girmene gerek yok, hatta saça da gerek yok, buyur gir" dediler. Giremedim. Ben yine başkasının saçına sığındım. Günün birinde o iki arkadaşım "biz yanındayız" dedi ve iki yanımda onlarla girdim o kapıdan; benim saçlarım saklı onların ki açık. Onların saçları görünürdü, benimkiler saklı, kapüste kol kola girip yürürdük. Derdimizi birbirimize anlatırdık. Saçlar kısaldığında dertler gitti derdik ama aslında konuşarak uzaklaşırdık dertlerimizden. Yine de o sıcak yaza her girişte birbirimize "yaz zaten saçını kes hem değişiklik olur" derdik ve hala deriz...
1
2
Ferah
Çok teşekkür ederim sağolun katılımınız için. Biz kadınların saç hikayeleri sanırım hep hüzün kaynaklı.
2
Zeyneb Öztürk
Ne zaman Türkan Şoray'ın filmini izlesem kendime söz verirdim "bu sefer saçlarımı upuzun uzAtacağim" diye... Çocukken kedilerim vardı, 5 yavru..bitlendim onlardan..kısacık kesildi... Universitede ders çalışırken bakamiyorum diye, gene kısacık.. Hayatimda ilk defa şimdi, kendim olmaya bu kadar yakın yaşarken, kendim için Şoray kadar uzattım saçlarımı :)))) Su kanser hastalarina peruk kampanyası için daha da bir süre kestirmiycem.. #37544829 Yeri gelmişken tekrar paylaşayım dedim müsadenle:))))
1
3
Ferah
Müsaade ne demek Sueda? Yüreğim 7/24 hizmetinde, ne güzel de bir yorum ile gelmişsin hem de. 💜🍀
4
Halil Korkmaz
Köyüm ve çevre köylerden ölmüş kişilerin hayatlarını araştırıp yazıyorum. Yani sözlü, derleme tarih yazıyorum. Ölmüş bir kadını araştırırken, onun yeğeni olan bir kadın, rahmetli halasının: “Al kınalı, belik belik örgülü, kömür gibi, topuğunu döven, döşünü örten, dizine değen, göğsünü örten, ata binince atın sağrısına değen, tokaç gibi örgülü, söğüt dalı gibi uzun ve salınan, at yelesi gibi savrulan, ibrişim gibi parlayan, ipek gibi yumuşak, top top zülüflü, nergiz gibi kokan, gerdanı örten, sırma belikli, kadife gibi yumşak” saçlarını öyle bir anlattı ki, bir saat geçmiş, konu dağılmış, sormak istediğim soruların hiç birini soramamıştım. O zaman gördüm ki, kadın için saçların, uzunluğu, kısalığı, yumuşaklığı, örgüsü, rengi vs o kadar önemliydi ki, şayet “iyi de halanızın saçları benim araştırma alanıma girmiyor, bunları geçelim lütfen” desem, belki de kadın benimle bir daha hiç konuşmayacaktı. Tekrar bir araya gelip halasının asıl meziyetlerini de öğrendim ama 6 sayfa tutan halanın özgeçmişinde, saçlardan hiç söz edilmediğini görünce, bilmem o kadın beni affedecek mi?
1
5
Ferah
Katiyyen affetmeyecek çok büyük ayıp etmişsiniz :)
3