520 syf.
·10 günde·7/10
Konuya çok başka bir açidan yaklaşacağım. Benim çikolata, şiir ve çicek sevmemem, bunların güzel şeyler olmadıği anlamina gelmiyor. O yüzden bırakın Atatürk'ü sevmeyen insanlara zorla sevdirmeye çalışmayin, bu polemiklere girmenin manası yok cünkü. Ben girmiyorum, bu tarz insanlara da kitabı inatla önerip karın ağrisi çekmiyorum. Rahatım valla...
Kitap klasik yılmaz özdil tarzı. Adam köşe yazarı ve ondan kusursuz bir tarihçi edasıyla yazmasını beklemek anlamsız. Bilimsel tarih okumak istiyorsanız Hüseyin yeniçerinin a.i.t kitabi var onu okuyun, sinan meydan okuyun mesela.
Köşe yazisi tarzi yazdıgi için kitap kütür kütür erik gibi gidiyor.
Yazılan çoğu şeyi lisans dolayisiyla zaten biliyorum ama üzerine durduğum noktalar da var. Mesela Atatürk'ün kedisi kadife hanim ve köpeği alp'in adini ilk defa duydum. Sonra karadeniz gemisi hakkinda hiç bilgi sahibi değildim. Burada ögrendim. Makbule Atadan'ın yaptiklarini ülkü adatepenin yaptiklariyla karıştırıyormuşum. Orasi da oturdu.
Atatürk'ün manevi evlatlarina da tek tek yer verilmiş. O kismi da severek okudum. Atatürk' ün manevi kizi afet inan hakkinda, iqsu Atatürk'ün köpeği foxdan daha düşük olan insanların yazdıklarını kaale bile almayın. Kendileri psikiyatrist tasdikliler çünkü. Yil 2019 hala rakı içtiği tartışılıyor. İyi yapmış sefası olsun. Hala cenaze namazında tekbir neden Türkçe getirilmiş o tartışılıyor... millet uzayda koloni kuracak, nasıl bir karın ağrisiysa hala bunlar tartışılıyor. Vallahi bıktım. Bu kitabı okuduğum sürecte müge anli da bir palu ailesi varki sormayın.... muskalar, büyüler... rastgele arapca harflerle yazilan sözde cin kovucu şeyler.
Sevgili Atatürk başta olmak üzere annecim ve babacım beni bu sistemde eğiterek büyüttüğünüz ve elinizden geldiği kadar iyi yetiştirmeye çalıştığınız için tesekkur ederim. Palu ailesi gibi bir ailede dogabilir, müge anli şu an benim cesedimi arayabilirdi. Teşekkür ederim.
Şu an kendi hayatima kendim yön verebiliyorsam. Bu cumhuriyetin bir kazanımidir. Allahıma da şükürler olsun böyle güzel bir ülkede dünya'ya geldim.
Bu kitapla bu yazdıklarının ne alakası var diyecek olanlar vardır. Kitabi anlatmaktansa kitap sonrasi his ve düşüncelerimi paylaşmayı daha çok seviyorum çünkü. Ayrica bu kitap ile birlikte piyasaya çıkan çocuk kitapları gereksiz pahali... en azindan d&r da pahali. Sömürgeciliğin gereği yok. Ben almam.