BURCU
BURCU Nazım Hikmet Nasıl Büyük İnsan Oldu?'u inceledi.
@kitapvebenimdunyam·22 Oca 2019·Kitabı okumadı
Kitap Yorum
Nazım HİKMET NASIL BÜYÜK İNSAN OLDU?
Sevinç & Salim KOÇAK Onlarca kez okuduğum biyografisini bir kez daha okudum. Her okudugun kaynaktan farkl i bilgiler öğreniyorum ve her okuduğumda da yüreğimde bir acı oluyor . Nazim'ı sevdiğim doğrudur . Ve sanırım hiç bir zamanda bu sevgim bitmeyecektir. Nazım Hikmet , Sabahattin Ali , Deniz Gezmiş ve adini sayamadığım daha bir çok vatan severler için bir kez daha üzülüyorum. Gerçekten neydi suçları? Halkını düşünmek , vatanını sevmek , kapitalizm ülkemize gelmesini engellemek bunların hepsi birer suç muydu?
Her okumam da bir kez ve yeniden düşünüyorum bu insanlar vatan için bu kadar çaba sarfederken bizler birer korkak olarak yetiştik . Ne yapabiliyoruz vatanımız için . Kocaman bir hiç çünkü hep bize geçmişte ki insanların vatan millet için yaşadıkları anlatılıyor başlarına gelen olaylardan dolayı duygularımız planlarımız düşüncelerimiz bastırılıyor.
kitap yorumuma gelince; çocukluktan itibaren başlayan yardımlaşma paylaşma isteğiyle büyüyüp şiir yazmayi , resim yapmayı ve ritim tutmayı seven bir çocuğun büyüdükçe sosyalizm düşüncesinin daha bir pekişmesini ve bunu eyleme geçirme süreçlerini anlatiyir. Yıllar boyunca yapmadı ama yapabilir diye hapislerde yatıyor. Suikast düzenleneceğini öğrendiği anda kaçıyor ve son istediği olarak ben ölürsem beni anadolu topraklarına gömün diyor ve ölüyor.
Maalesef hala ülkemize getirilemiyor. Moskova bizden daha çok seviyor
Kitaptan alıntılar ;
Ebede set çeken perdeyi deldim,
Aşkı içten duydum ,arşa yükseldim ,
Işte huzuru da secdeye geldim
Bende muridinim, işte Mevlana
Atatürk "uğraşmayın Nazım Hikmet'le "diyor sonuç nafile
Son olarak
Kimi insan otların, kimi insan balikların çeşidini
bilir
Ben ayrılıkların
Kim o insan ezbere sayar yıldızların adını
Ben hasretlerin
Sevgiyle kalın ... #okupaylas #okuyoruzpaylasiyoruz @kitapsizlargrubu #okudumbitti #book #bookstagram