1692 syf.
"SEFALET DE ,BAŞKA ŞEYLER GİBİDİR.GİDEREK KATLANILMASI MÜMKÜN HALE GELİR."


Sefiller İlk olarak 1862'de yayınlandı. 19. yüzyılın en büyük eserlerinden biridir.Fransa'nın topumsal ve politik kargaşasını, halkın mücadelesini,hayata tutunma çabalarını gözler önüne seren bir romandır.Tarihi bir şölen sunan Sefiller kaçak bir hayat yaşayan Jean Valjean'ın yaşamını bu yüzyılın şartlarında neler yaşadığını.Kimin onun hayatına dokunduğunu O'nun kimlerin hayatına dokunduğunu hepsini büyük bir heyecan duyarak okuyacaksınız.Victor Hugo'nun tarihi romanıdır.Fakat romanın önsözünü yazan Charles Baudelaıre 'ya göre merhamet kitabıdır,yoksulların savunucusudur...
“Sefiller bir merhamet kitabıdır, kendisine fazlasıyla sevdalı ve ölümsüz kardeşlik yasasını pek az dert eden bir topluma sersemletici bir hizaya gelme çağrısıdır … yoksulların savunusudur.”
-CHARLES BAUDELAIRE-
Ben okuyucuya göre tarih ,merhamet,sefalet,aşk,sevgi,vicdan .....daha bir çok unsur sayabilirim.Bu romanda ne arıyorsanız onu bulacaksınız.Kitaba başlarken baya önyargılı olmama rağmen çok keyifli ilerledim.İletişim yayınlarından okuduğum kitapta çeviriyle ilgili bir sıkıntı yaşamadım.
Bazen savaşın acımasız yollarında kaçarken buldum kendimi,bazen Jean Valjean'ın Cosette ile kurdukları hayatta verdikleri yaşam mücadelesini yaşadım.Thenardierlara söverken buldum kimi zaman kendimi bazen de Mariusa söylenirken .Bu kadar çok duyguyu birden yaşayacağınız nadir romanlardan bu tuğla.
Her ay bir tuğla okuyalım dedik Ebru Ince öncülüğünde yine güzel bir kitapla kendime çok şey kattığına inandığım bu romanı herkese tavsiye ederim.Victor Hugo'yu ilk defa okudum ve ne aşırı dinci ne de inançsız bir yazar kendisi.Kalemini ve tarzını çok beğendim.
Victor Marie Hugo Romantik akıma bağlı Fransız şair, romancı ve oyun yazarı olarak anılır. En büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri kabul edilir. Hugo'nun Fransa'daki edebi ünü ilk olarak şiirlerinden sonra da romanlarından ve tiyatro oyunlarından gelir. . Ben kendisini en beğenilen romanıyla tanımış olmaktan çok mutlu oldum. Diğer eserlerini de okuyacağım tuğlalardan fırsat bulabilirsem.Özellikle şiirlerini merak ediyorum.
Romanın sonunda çoğu okur gibi bende gözyaşlarıma hakim olamadım.
"BİRİ VAR Kİ ,GİDERKEN GÖKYÜZÜNÜ DE BİRLİKTE GÖTÜRDÜ" diyor ve spoiler vermeden incelememe burada son veriyorum.

Sevgiler ...Saygılar...