192 syf.
·Beğendi·9/10
"Başındayız biliyorum, sonu da yok bu yolculuğun. Nöbet sırası bizdeymiş gibi geldi bana. Çünkü gördüm ki en çorak toprakta biten ayrıkotu bile bir şeyler aktarmakta kuşağına... - Tayfun Talipoğlu

Yukarıda ki metni okuyunca hatırladınız değil mi birden ;) Bir Yol Hikayesi :)

Latife Tekin uzun yıllar verdiği aradan sonra iki kitabı birden raflara sürdü,bunlardan biri Sürüklenme.Evet Sürüklenme bir yol hikayesi,Latife Tekin'in usta kalemi ile can bulmuş üç karakterin girdikleri yolda merakları,heyecanları,düşündükleri ve sonunda varabildikleri yer...

Latife Tekin çok konuşuldu bu kitabı ile,iyiki de konuşuldu yoksa bu kadar merak edip alıp okumazdım,ara vermemeli yazmaya,edebiyat onun yazmadığı her cümle ile kayıplar yaşıyor emin olun.

Okuduğum aslında naif bir dille yazılmış,felsefi bir yapısı da olan,yoksulluk öyküsü,yokluğun,işçiliğin,yoksullukla kurulan düşlerin,düşüncelerin,yapılan planların alt metinde anlatılan öfkesi ile karşılaştım,öyle bir öfke anlatımı var ki işte bu anlatım Latife Tekin'in usta düşünce ve kaleminin anlatımı,her yerde okuyamazsınız.

İnsanların,özellikle yoksul ve hayalci insanların birbirine nasıl kenetlendikleri,birbirini gözledikleri,yapmak isteyip yapamadıkları ama mutlaka yapacaklarına inandıkları şeyleri,değişimlerini kısaca toplumsal gerçekleri edebi bir kalemden okumak zevkli.

Kendi kararlarını kendi verdiğini sanan,istekleri olmayınca kendi hayatına bile yabancılaşan,öfkelenen ama bunun farkında bile olmayan insanların anlatımı Sürüklenme.
Aslında yaşadığını sanıp hayatın rüzgarında sürüklenenlerin kitabı...

Bu kitap hakkında fazla yazılabilecek bir şey yok aslında,Latife Tekin ben yazayım okusunlar ama sadece düşünebilsinler ancak düşündüklerini yazıya dökemesinler demiş sanırım ;) İşte tam da böyle oldu,bu kitabı okudum,düşündüm ama yazıya dökemedim.İnceleme/Yorumumu dikkate almayın lütfen,bu kitap çok daha iyisini hakediyor inanın.

Ellerine Sağlık Latife Tekin...

ALINTI
------------------------------------

Zamanı niye kazıyorsunuz böyle? Bırakmıyorsunuz ki geçmiş geçmişin koynunda uyusun.

-----------

Hayatın üstüne titremeyi bilmeyenler, oyalanmak sanır bunu.

-----------

Geleceğimiz tehlikeye girdiğinde hayat her türlü sarsıcı uyarıyı yapar bize.

TANITIMDAN
-----------------------------------

Latife Tekin, Manves City’yle aynı anda yayımladığı Sürüklenme’de Türkiye’nin bu acımasız ve hoyrat günlerine ayna tutuyor. Manves City’yle birbirine el uzatan Sürüklenme, süregelen toptan yıkıma karşı yeni mücadele yollarının, çaresiz yetişkinlerin, sahipsiz, yoksul, yalnızlaştırılmış gençliğin ve onların yeni bir hayat kurma, sürüklenirken tutunma çabalarının romanı.

Hepinize Keyifli Okumalı,Bol Kitaplı Günler ;)