284 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Eoin Colfer uzun zamandır gözüme çarpan bir yazardı. Belki kendisini Otostopçunun Galaksi Rehberi serine yazdığı yan kitap ile tanıyor olabilirsiniz. Neyse işte yazara başlamayı çok istiyordum ama bir türlü doğru kitapları bulamadım derken sahafta Artemis Fowl gözüme ilişti. Tabii ki de hemen aldım.

Kitap, II. Artemis Fowl adındaki on iki yaşındaki bir çocuğun perileri kandırarak onlardan altın çalmasını ve Fowl aile mirasını yeniden kazanmaya çalışmasını anlatıyor.

Öncelikle Artemis Fowl çok eğlenceli bir çocuk kitabı. Yazar detayları kafasına takmadan güzel bir roman yazmış. Gerçi bu "detayları kafasına takmadan" kısmı, eğer bir kaç yaş daha genç olsaydım hiç dikkat etmeyeceğim bir unsur olurdu. Şu an ise "Keşke anlatsaymış." dedim ama bu olay öyle çok da dikkatimi dağıtmadı. Okuduğunuz kitabı ne kadar çok severseniz hatalarını da o kadar çok görmezden gelirsiniz nasıl olsa fakat kitapta görmezden gelemeyeceğim büyük bir olay vardı. Berbat çevirisi... Kötü bir kitap bazen tahammül edilebilir fakat kötü bir çeviri asla. Eminim ki Google Translate bile Aylin Yengin'den daha güzel bir çeviri sunar. Kitabı ne kadar çok sevmiş olursam olayım kitabı okumak benim için bir eziyetti. Editörlük de aynı şekilde rezildi. Cidden bir süre sonra gözlerim kanadı. Yani ne çevirmen ne de editör kitap kelimesinin bile doğru yazımını bilmiyormuş onu anladım. Son okuma falan filan hayal zaten. Bu kitabın yapım aşamasındaki mantık "Acaba nereden para kusabiliriz?" olmuş herhalde çünkü benim aklıma bu rezilliği anlatacak başka bir şey gelmedi.

Bunun dışında kitaptaki karakterleri genel olarak sevdim. Artemis aynı anda hem çok seveceğiniz hem de sinir olacağınız bir karakter. Kahya ailesi ile Fowl ailesi arasındaki ortaklık çok güzeldi mesela ama yazar keşke daha çok detaya girseymiş dediğim nadir anlardan biri de buradaydı. Artemis Fowl ne kadar güzel olursa olsun kitap şöyle muhteşem bir back story ile birlikte gelse cidden tadından yenmezdi. Eldeki malzeme çok yönlü olunca insan daha fazlasını istiyor ne yapayım?