224 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Hep diyorum Jules Verne bilim-kurgu türünün babalarındandır. Gerçekten her kitabında bilim-kurgu temasını kullanarak alt metinlerinde başka mesajlar vermeyi çok iyi bir şekilde başarıyor.

Kitaba gelecek olursak kitap ilk başlarda çok sıkıcı itiraf etmek gerekirse çok fazla bilimsel veriler. Bütün sayfalarda bilimsel terimler görmek ve bunların ne kadar uzun ne kadar ağır olduğunu sürekli okumak okuru sıkıyor. Tamam bilim kurgu kitabı ama yani akademik bir kitap gibi gidiyordu ilk başlarda.

Sonra kitap resmen kendisi hakkındaki düşüncelerimi tepe taklak yaptı. Konu aya çıkmayı hedefleyen Silah kulübün verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bu ağabeylerimiz dedim ya ilk başlarda bir sürü hesaplamalar yaparak okuru sıkıyorlar. Bütün hesaplamalar bittikten sonra büyük top yapıp o topla içindeki gülleye bir insan koyarak aya çıkma amacındadırlar. Kitapta her şey ikinci devrede başlıyor ve elinizden bırakamıyorsunuz..

Bulunduğu çağa göre çağın en ileri seviyesinde en iyi bilim-kurgu eserlerini çıkaran Jules Verne seni saygıyla anıyorum...