Elektronla aynı aileden olan nötrinolar (lepton grubu) evreni, maddeyle etkilesmeden turladıkları için; tespit edilip incelenmeleri ve izledikleri yolun takip edilmesi öyle zor ki, sadece suyla temasa geçtiklerinde yakalanabiliyorlor. Bu yüzden de bu parçacıklara odaklanan IceCube deneyi Antarktika'da, buz ve suyun bolca bulunduğu yerde kuruldu.

Her saniye vücudumuzdan trilyonlarcası geçip gidiyor. Kozmik bir tesadüf yasanmasa belki hakkında yine bu kadar çok bilgi edinemeyecektik. Eszamanlı olarak IceCube'da alarmlarını caldıran bir nötrinonun hedefe girmesiyle birlikte, yörüngede bulunan baska bir teleskop da aynı yönden yayılmakta olan olağanüstü derecede yüksek enerjili radyasyon tespit etti.

Görünen o ki bir anda Dünya'ya doğru akın etmiş olan bu nötrinolar uzak bir galaksinin merkezindeki süper kütleli karadelikten yayılıyor. Aşırı aktif olan bu karadelik, yuttuğu her gökcismiyle birlikte jet adı verilen şeyi yapıyor; yani dısa doğru radyasyon saçıyor.

Bu süper hızlı parçacık jetlerini yayan dev karadeliklere blazar deniyor. YakaIanan nötrinonun bu blazardan yayıldığı anlasıldı.