268 syf.
·3 günde·8/10
Sırça Köşk, Canım Aliye, Ruhum Filiz, Kürk Mantolu Madonna ve şimdi de İçimizdeki Şeytanı okudum.
Gerek Ömer ve Macide'nin iç dünyasını, gerekse o dönemin toplumsal yapısı ve ilişkilerin en ince detaylarına kadar kusursuz bir şekilde anlatmış Sabahattin Ali. Burada belirtmeden geçmeyeceğim. Sabahattin Ali'nin analizleri Zweig'a benzetiyorum. Bu kitapta çok daha fazla hissettim.
Hayatımızda sorunlar, başarısızlıklar olduğu zaman hakikati göremeyip hep başkalarını ya da bir şeyleri suçlarız. Yazarda "içimizdeki şeytanı" suçlamış. Aslı nedir? Kitaptan bir alıntı tam da cevabını vermekte: "İçimizde şeytan yok... İçimizde acizlik var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var."
Sabahattin Ali'nin o dönem yaşadığı umutsuzluğu, yaşadıklarından dolayı hastalıklı ruh halini Ömer üzerinden bizlere anlatmış. Ömer, iradesizliğinden dolayı ne arkadaşlarından elini ayağını çekebiliyor ne de Macide'ye verdiği sözleri yerine getirebiliyor. Hikaye boyunca da kaybedenler kulubünün iç sıkıntılı üyelerinden biri olmaktan kurtulamıyor. Özünde iyi bir insan olmasına rağmen kendi deyimiyle daha çok yontulması gerekiyor. Ee tabi buna da irade gerekiyor. Ömer'e üzülmedim sadece acıdım. Macide'ye acıdım. Rüzgar nereye esiyorsa oraya savruluyor. Macide, hikayemizdeki çoğu kadın gibi silik, gölgede kalmış, şefkatli ve cefakâr bir kahraman.
Hikayeye girip çıkan kişilerle; bir yandan toplumun çarpık ahlak anlayışı diğer yandan mahalle baskısını, rüşvet, adam kayırmacılık, sanatın yozlaştığı, siyaset adı altında toplumu birbirine düşürme, fos çıkan kahramanlıklar, kolay yoldan para kazanma gibi toplumsal olayları okuyoruz. Ayrıca yapılan bazı eleştiriler felsefi nitelikte olmuş.
Bedri'den bahsetmeden olmaz. Bedri içlerinde en mantıklı olan. Ayrıca naif ve hassaz bir karakter.
Beni en çok etkileyen kısımlar, veznedarın Ömer'e verdiği ders, Macide'nin mektubu (olayların özeti niteliğindeydi) ve kitabın başındaki Selim İleri'nin yazısı.
Son olarak en yakın zamanda Peyami Safa ve Atsız'ın kitaplarını okuyacağım. Bu kitaptan sonra okumam gerektiğini düşünüyorum.
Sabahattin Ali'nin okunması gereken kitaplarından.