77 syf.
"Vejetaryenliğin Yararları"

 "Riyazet hayatı sürdüren Hz. Ali etoburluk hakkında şöyle buyurmuştur: 'Lâ tec'alû butûnekum mekâbiru'l-hayvânât' yani 'Midelerinizi hayvan mezarlığı yapmayın.'"

" Kör Baykuş" kitabındaki buhrandan sonra açıkçası ben Sadık Hidayet'den böyle bir performan beklemiyordum.Kitabı beğenmeyenlerin de olduğunu görünce okumaya karar verdim.İyi ki okumuşum diyorum.

1927 yılında çıkarılan ve Sadık Hidayet'in diğer eserlerinde olduğu gibi dilimize Mehmet Kanar tarafından çevrilen bir araştırma- inceleme eseridir.12 bölümden oluşan eserde insanın doğası, besinlerin kimyasal tahlilleri, vejetaryenliğin tarihçesi, etin zararları, insanoğlunun beslenme biçimlerinin değişimini, değişimin sonuçlarını, isimlerini tek tek belirtmiş olduğu doktorların, uzmanların ve bilginlerin görüşleri doğrultusunda açıklıyor, yer yer de kendi görüşlerini de belirterek beslenmenin önemi hakkında fikirler beyan ediyor.
Çalışmanın 1927 yılında yapıldığı dikkate alındığında, vejetaryenliğe ilişkin bu denli ayrıntılı bilgilerin derlenmiş olmasının esaslı bir çalışmanın ürünü olduğu da aşikardır. 

“İnsan kan döküyor, zulüm tohumu ekiyor. O halde sonuçta savaş, acı, yıkım ve toplu kıyım biçecek. İnsanlık ilerlemeyecek, huzur bulmayacak; mutluluk, özgürlük ve barış yüzü görmeyecek etobur olduğu sürece.”

Birçok bilgi edinmenin memnuniyetiyle kitabı büyük bir zevkle tavsiye ediyorum.İyi okumalar dilerim.


●Riyâzet, nefsi terbiye etmek, nefsin isteklerini kırmak.
●Kitabın orjinal adı "Fevayid-i Giyahhari"