480 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
1. BÖLÜM

--GÜNDEN GÜNE--

Karanlık Zihinler kitabından sonra okumanız gereken dördüncü kitapta ki ilk bölüm oluyor Günden Güne. 119 Sayfalık bu bölümden sonra ikinci kitaba başlıyorsunuz.

Kulağa biraz karmaşık gelsede okuyucu için dikkat çekici bir farklılık.


Bölüm kahramanlarımızdan Suzume'nin ( Zu ) kaçak çocuk kampı ve arkadaşlarından ayrıldıktan sonra ki yaşadıklarına değinmekte.
En sevdiğim karakter olan sessiz Zu' nun yolu ekonomisi yerle bir olmuş ülke de insanların çaresizlikten kıvrandığı ve kamplara gönderilecek çocukları ( Ucubeleri ) yakalamanın böyle bir zamanda iyi para etmesiyle, babasını kaybetmiş parasızlık içinde annesiyle yaşayan Gabe' in yollarının kesişmesini anlatıyor.

İnsanların vicdanlarıyla yaşadıkları çelişkiyi, yönetime körü körüne inanıp sorgulamaksızın çocuklarını kamplara gönderen insanları okurken kendi dünyamızda körü körüne peşlerine takıldığımız değerleri düşünmemek elde değil..

Bugün olduğumuz yerin eksi ve artılarını tartarken ne derece doğruyu görebildiğimiz tartışılır. Karanlık zihinlerde yaptığım bir alıntı geliyor aklıma temel ihtiyaçları karşılandıkça aralarından bazılarının kurban gitmesinve göz yuman tavşanlar. Peki bizler bugün temel haklarımız için nelerden vazgeçiyoruz.

2.BÖLÜM

KIVILCIMLAR YÜKSELİRKEN


Serinin ikinci kitabının (Buz Kapanı) ardından okunan ara bölümdür Kıvılcımlar Yükselirken..

Özgürlüğün değeri esaret altında daha çok ortaya çıkar ve bu duyguyu anlamak için yaşamış olmamız gerekir..

Bir hastalıkla bir takım özelliklere sahip olan çocukların hikayesiyle pek çok hissi onlarla yaşadık ama bu bölüm kapatıldıkları kampların iç yüzünü çıplaklıkla vuran ve insanı esir alan bir hikayeyi anlatmakta.

Hepimiz serinin ilk kitabından Ruby'nin anılarını sildiği yakın arkadaşı Sam'i hatırlıyoruzdur.
Sam bize, kalbimize işleyecek bir hüzün ve beynimizi esir alacak bir öfkeyi tattıracak.
Uğradıkları türlü işkenceleri, dayakları ve yaşadıkları o korkuyu hücrelerimize kadar hissettirecek.

.....

Lucas; o bir kırmızı. Yönetimin uyguladığı korkunç testler ve beyin silme programıyla bir silaha dönüşmüş durumda.
Üstelik tüm ateş saçanlar şimdi kendi gibi psi çocuklarına göz kulak olmak için eğitimli birer askerler.

Lucas ve Sam'in hikayesi soluksuz okunacak türde. Eskiden iki samimi arkadaş olan ikilinin öyküsü kitabın üçüncü bölümünde devam edeceğe benziyor..

3.BÖLÜM

GECENİN KARANLIĞINDA


Final kitabı Ateş Çemberi'nin ardından okunan ara hikayedir Gecenin Karanlığında..

"Yaşamın bir yolculuk olduğunu ve amacının da sonunda ki bir hazineye ulaşmak değil, hangi yollarda, kimlerle birlikte yürüdüğüne karar verme ve her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleşmesine izin verme cesaretini bulmak olduğunu öğrenenlerin hikayesi..."

Ruby bir mekanizmayı tetiklemiş ve tüm kamplar yıkılmıştır. Yeni bir hükümet kurulurken yetenekleri olan bu çocuklara ne olacağı tartışılmaktadır.

Kurtuluş hikayesinin eksik yanlarını, Sam, Lucas ve Mia üçlüsünü, Kırmızılar sorununu mükemmel bir şekilde kurgulanmış bulacaksınız. Yarım kalmışlık hissini tamamlayacağınız bölüm gerçekten hikayenin devam etmesini isteyeceğiniz türde.

Size tavsiyem seriyi bu ara hikayelerle okuyarak tamamlamanız olacaktır çünpkü bütünlüğü ve hikayeyi öyle bir anlamlı hale getiyor ki zaten mükemmel olan kurguyu unutulmaz kılıyor.

Tüm distopya okurlarına, farklı kitap arayışı içinde olanlara bu aksiyon dolu seriyi kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.
Şimdiden iyi okumalar.