384 syf.
·4 günde·9/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri ve tavsiyeleri için.)

Puanım 5/5.

"Gece kadar siyah, günah kadar tatlı."

Bu alıntı aslında kitap hakkında neler düşündüğümü çok güzel özetliyor. Hasta olmama rağmen elimden bırakamadığım, bırakmak istemediğim kitaplardan birisi oldu. Neil Gaiman benim için zaten en yetenekli ve yaratıcı yazarlardan birisi olduğu için kitaptan beklentim çok yüksekti. Beklentilerimi fazlasıyla karşılayan okuması aşırı eğlenceli bir kitap oldu Anansi Çocukları benim için.

"Siz gençlerin derdi bu işte," dedi. "Dünyada çok uzun zaman geçirmemiş olduğunuz için her şeyi bildiğinizi sanıyorsunuz. Oysa senin hayatın boyunca öğrenmiş olduğundan daha fazlasını unuttum ben."

Kitabın ana kahramanı Charlie Nancy adında normal bir genç. Kendisi Amerikan Tanrıları'ndaki Mr. Nancy'nin oğlu. Babası yüzünden hayatı boyunca hep Şişko Charlie olarak çağrılıyor ve yıllarca başı beladan kurtulmuyor. Babası işsiz güçsüz, kadınlarla zaman harcayan alkoliğin teki. Charlie 20'li yaşlarda sevgilisi Rosie ile İngiltere'de yaşamaya başlamış. Yakında Rosie ile evlenecek olan Charlie, Rosie'nin önerisi üzerine babasıyla arasını düzeltmek için onu arıyor. Telefonda babasının öldüğünü öğrenen Charlie apar topar Amerika'ya geri dönüyor. Cenazede Bayan Higgler'dan babasının gerçek adının Anansi ve kendisinin de bir tanrı olduğunu öğreniyor. Charlie ayyaş babasının bir tanrı olduğuna inanmıyor. Higgler aynı zamanda onun Örümcek adında bir kardeşi olduğunu da söylüyor. Kardeşine ulaşmak için yapması gereken tek şey bir örümceğe fısıldaması. Söyleneni yaptıktan kısa bir süre sonra Örümcek geliyor ve Charlie'nin hayatı komple değişiyor. Başlarda Örümcek ile oldukça eğlense de onun davranışlarından çok rahatsız olmaya başlıyor. Charlie'nin Örümcek'ten kurtulma çabaları, Rosie ile olan ilişkisi, işi ve tanrı olan babası hakkında bir şeyler öğrenme çabası kitapta geçen bazı konulardan.

"Paylaşılan acı, kardeşim, ikiye katlanmaz, yarıya iner."

Okuması çok ama çok eğlenceli bir kitap. Mitoloji ve Fantastik elementlerin bolca bulunduğu komik, ders veren ve edebi değeri oldukça yüksek bir kitap.