1062 syf.
SPOİLER

Kitap hakkında hiçbir fikrim olmadan okumaya başlamam (Anna Karenina'nın Sinop'lu olması dışında🤭) benim için büyük avantaj oldu diye düşünüyorum.Kitabı bitirir bitirmez kapsamlı bir araştırma yaptım tabii ki.Ve bu eser hakkında söylenen her abartı beğeniye gönülden katılıyorum.Bu bir şaheser.

Çok fazla alıntı ve inceleme olduğu için ben bu konuda cimri davrandım.Alıntıları az, ve incelemeyi öz tuttum.
Yazıldığı dönemi düşünerek(1873-1877 yılları arası)diyebilirim ki, bir insan nasıl bu kadar başarılı bir iş çıkarabilir?
Hiçbir karakter, olay, yapı, davranış, durum es geçilmeden bu denli iyi analiz edilebilir mi ki? Tek bir kusur dahi olmaz mı?
Hayır, benim açımdan tek bir kusur dahi yoktu.

ESERİN KONUSU

Eserin ana teması, mutlu bir birlikteliğin ne şekilde sağlanacağı düşüncesidir.Eserde, dürüst evliliklerdeki mutluluk ile yasak ilişkilerin hayal kırıklıkları karşılaştırılmıştır.
Aşk, sadakat, tutku, kıskançlık ve ölüm gibi temalar işlenmiştir. Eser Çarlık Rusya’sındaki kadın erkek ilişkilerindeki durumu, hayata bakışlarını, politik davranışları, eğitim reformu gibi konuları analiz etmektedir.

ANAFİKİR

Sevgi sorumluluktur; açıklıktır, samimiyettir.Bağımlı bir birliktelikte sevgi yaşamaz. Sevginin yaşayabileceği tek ortam, özgürlüktür.Bunun sağlanabilmesi için de dürüstlük ve sadakat şarttır.Özünü sevgiden almayan hiçbir evlilik veya hiçbir birliktelik mutlu bir sona ulaşamaz.Evlilikler mevki makam ve çıkar ilişkilerine dayalı olamamalıdır. Doğal ve uyumlu olmayan evlilikler huzur getirmeyecektir.

 DEDİKODULAR

Her okuduğum kitabın sevdiğim karakterlerini söylerim.Bu eserde ise "Nikolay Levin" demek istiyorum. (Kimse şaşırmadı mı? ) 🤔

Ve Stepan Arkadyiç karakteride bana nedendir bilmem hem, Dorian Gray'in Portresi kitabındaki Henry Wotton'u, birde Şeytan kitabındaki Yevgeni Irtenyev’ı anımsattı.
Sevimli yaramazlar.🤭


Birgün bu kitaptan yolunuzun geçeceğini biliyorum.Ve umuyorum ki en kısa sürede olur.Şimdiden keyifli okumalar lütfen.