1712 syf.
"Anna Karenina" kitabı için yazmış olduğum sade incememin spoiler ibaresinin kullanılmaması sebebiyle şikayet edilmesinden sonra inceleme yazmayı düşünmüyordum.Lakin 1700 küsür sayfalık "Savaş ve Barış" kitabını okuduktan sonra, beni aşacak olsa dâhi, yardım alarak birkaç cümlede olsa, bende bir şeyler yazmak istedim.

"Savaş ve Barış" kitabı nasıl başlıyor?

Roman, Fransızca diyaloglarla başlıyor. Çünkü o dönemlerde Rus aristokratları için Fransızca bilmek ve konuşmak saygınlık kazandırıyordu.
Eserimiz bu çeviri diyaloglar eşliğinde başlayınca;
Eyvah! Hiçbir şey anlamıyorum bu kitabı nasıl okuyacağım, dedirtti bana ilk etapta.Birçok karakter ve tabii okumakta ve aklımda tutmakta zorluk çektiğim isimleri görünce işimin kolay olmadığını anlamıştım.
Kim kimdi, kim kimin nesi yahû? Diye anlamaya çalışırken üçüncü günü doldurmuştum.Yılmadım.Ve yavaş yavaş puzzle parçaları gibi taşlar yerine oturmaya başladı.Karakterler, olaylar, aileler anlaşılmaya başlayınca ve her bölümde ayrı ayrı ele alınınca okumakta haliyle kolaylaştı.Artık geriye sadece keyif almak kalmıştı ki, duygusal devinimler beni çok sarstı ve romanın içinde buldum kendimi.

"Savaş ve Barış" kitabı ne anlatıyor?

"1828 doğumlu Tolstoy, kendi doğumundan 20 yıl önceye, romanı yazdığı yıllardansa yaklaşık 60 yıl önceye gidiyor. Napolyon Bonapart'ın Avrupa’yı kasıp kavurduğu günlere. Napolyon, 1805 yılında Avusturya’nın arından Rusya’yı işgal girişimlerine başlıyor ve bunu takip eden yıllar için de, “Dedelerimizin zamanı” diyen Tolstoy, bu döneme ışık tutabilmek için bolca araştırma yapıyor. Başta Napolyon olmak üzere, romanda anlatılan birçok karaktere ait mektupları, biyografileri ve günlükleri okuyarak gerçekçilik kattığı Savaş ve Barış’ı her ne kadar bir tarih romanı olmasa da tarihle ilgisi olan herkesin okuması gereken bir kitap haline getiriyor. Aslında tarih sevmeyenler için de dönemin Rusya’sını öğrenmek için en iyi yöntemlerden biri Savaş ve Barış. Çünkü tüm bu tarihi olayları ve geçmişi, birçok tarihçinin göz ardı ettiği küçük anlarla, gündelik hayatlarla, gerçek ve kurgusal karakterlerle ustaca harmanlayıp gün yüzüne çıkarıyor Tolstoy. Zekice uygulanmış bir savaş taktiğini aydınlatıyor. Hatta Savaş ve Barış sayesinde birçok Rus, 1812 savaşını ve meşhur kanlı Borodino çatışmasını, büyük Rus zaferi olarak tanımlıyor. Yüzlerce yerlinin katledilmesine rağmen Borodino çatışması Napolyon’un hazin kaybı ve Moskova’dan geri çekilişiyle anılıyor. Avrupa tarihini değiştirecek bir dizi olayı Tolstoy, gelmiş geçmiş birçok tarihçiden çok daha güçlü bir biçimde anlatıyor. "

"Savaş ve Barış" kitabı size ne katabilir?

Bütün duygularınızı, yaşayışınızı, öngörülerinizi, önyargılarınızı hatta, hayata bakışınızı sorgulamaya başlayacaksınız.Tolstoy sizi usta kalemiyle alıp, dönemin içinde karakterlerle, onların yasayislariyla, zorluklarıyla, aşklarıyla, değişimleriyle yoğuracak ve siz romanın bitiminde bir dönemi görmüş geçirmiş kadar yorgun ve kendinizden emin olacaksınız.
Göz ardı edilmemesi gereken evrensel bir mesaj da alacaksınız: "İnsanlığın, siyasetten daha üstün olduğu."

Tolstoy efsane bir yazar ve benden tam puan aldı.Sizede keyifli okumalar diliyorum.Kaynaklar:
Çevirmen:Denis Gürcü