184 syf.
·3 günde·8/10
Maya Kitap bizleri, Mitolojik Hikayeler dizisi ile kavuşturdu sonunda. Böyle bir diziye tüm mitoloji sevenlerin ihtiyacı vardı diye düşünüyorum.
Dizinin ikinci kitabı, İskandinav Mitolojisi'ne ayrılmış. İyi de olmuş, kabaca mitolojiyi tanımak isteyen ama uzun olduğu için eli Neil Gaiman'a gitmeyen okurlar bunun tadına bakabilirler.
Kitabın içeriği yeterli genişliğe sahip; Odin'in gözünü feda etmesinden başlayıp Iduna'nın kaçırılmasına değinip Skrymir'den bahsedip Ragnarök'le bitiriyor. Aralarda da okurken keyif alacağınız birkaç Loki yaramazlıkları var.
Neil Gaiman'ın İskandinav Mitolojisi'ni okumuş olanlar için bu kitap tekrar gibi gelecektir. Ben bahsettiğim diğer kitabı da yakın zamanda okuduğum için aralarındaki cümle benzerliklerini bile fark edebildim. Ama gerek yazarın akıcı dili gerekse çevirinin kalitesi kitabı sıkıcı olmaktan kurtarmış.
Giriş kısmında mitolojiyi genel hatlarıyla açıklamış yazarımız, bahsedilen Dokuz Diyar'ın konumlarını çizimlerle göstermiş ve bu diyarları, diyarların hükümdarlarını ve özelliklerini de yeterince detaylı bir şekilde anlatmış. Bu bilgiler kitaba başlamadan bir zemin hazırlamanıza yardımcı oluyor, bu yüzden Önsöz'ü ve Giriş kısmını okumadan geçmeyin derim.
Ekleyebileceğim veya eleştirebileceğim başka konu yok sanırım. Umarım Maya Kitap bu diziye Yunan mitleriyle devam eder, hasret kaldık Troya'ya.
Keyifli okumalar dilerim :)