184 syf.
·3 günde·10/10
Maya Kitap'ın Mitolojik Hikayeler dizisinden ilk kitabı Britonların mitolojisi Kral Arthur'a ayrılmış. Bu ve ikinci kitapta da kapak tasarımı ve renk seçimi çok güzel, bu işlerle ilgilenen insanları özellikle tebrik etmek isterim.
Kitap dört kısımdan oluşuyor, dört kısım da Arthur'un ve meşhur Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin çeşitli cesurluklarını anlatıyor. Başlangıç olarak Arthur'un kral oluşu ve efsane kılıç Excalibur anlatılmış, bitiş olarak da Arthur'un ölümü ele alınmış.
İçerik olarak bu mitolojiyi anlamaya yetecek kadar bilgi var, ama derinlemesine öğrenmek istiyorsanız daha eski kaynaklara başvurmanız gerekecek. Bu kitap yatmadan önce ya da boş bir vakitte okunacak kadar basitleştirerek ve genellemesine anlatmış mitolojiyi. Kötü bir özellik değil asla, çoğumuzun işine yarayacak bir şey bu.
Yazarın dili yeterince akıcı, çeviri kusursuz. Baştan sona macera ve biraz da gerçeklik dolu bir kitap arıyorsanız, bunları yaparken bir yandan da Arthur'u tanımak istiyorsanız bu kitap sizi bekler.
Keyifli okumalar dilerim. :)