877 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
"Büyük dönemler, büyük insanlar yaratır." diyordu önsözünde Haşek. Ahmaklığı yıllar önce heyet raporuyla resmiyet kazanan şvayk ordudan ayrılmak zorunda kalır ve sivil hayata dönünce en iyi yaptığı işe yani sokak köpeklerini soylu köpek diye satma işine geri döner taki 1. Dünya savaşı patlak veripte romatizma ağrılarına aldırış etmeden gönüllü olarak askere gidene kadar.
Yaroslav Haşek kara mizah örneği olan klasiği Aslan Asker Şvayk'ta Avrupa’nın haritasını değiştiren, insanlık tarihinde büyük travmalara sebep olan Birinci Dünya Savaşı’nı, savaşın anlamsızlığını ince bir alaycılıkla ve ustalıkla yerden yere vurur. Roman gücünü, sırrı kişiliğinde saklı kahramanı Şvayk’tan alır kuşkuşuz. O, ordunun zannettiği gibi ahmağın teki değildir. Bilakis onu tanıyan anlar; o, savaş çığırtkanlığıyla dalga geçen, Çek kültürünü bir duvar gibi Avusturya ve Almanya’nın önüne ören kuvvetli bir direnişçidir.
Ve bu kitabı bitirdiğinizde ilk defa bir yazarın ölümüne üzülmekten ziyade kizabilirsiniz çünkü 6 cilt olarak planlanan bu kitap, yazarın 4. Kitabın başlarını yazarken ölmesiyle son buluyor.
870 sayfa olmasına bakmadan büyük bir zevkle sıkılmadan okuyabileceginiz mükemmel bir başyapıt.