Neydi insanın yaşama amacı, anlam arayışı?
İnsan sadece yaşamak için mi yaşıyordu? Yoksa varoluşsal sancılar mı çekiyordu?

İnsanın Anlam Arayışı hayatınız boyunca okuyacağınız en anlamlı kitaplardan biri. Alıntılar yardımıyla bu çok daha iyi anlaşılacaktır.

"Eğer yaşamda gerçekten bir anlam varsa, acıda da bir anlam olmalıdır." (s. 82)

"Dünyada, kişinin en kötü şartlarda bile yaşamını sürdürmesine, yaşamında bir anlam olduğu bilgisi kadar etkili bir şekilde yardımcı olan başka hiçbir şey yoktur." (s. 118)

"Yaşamda anlam bulmanın ikinci yolu, bir şey - iyilik, doğruluk, güzellik gibi- yaşamak, doğayı ve kültürü yaşamak, son ve bir o kadar önemlisi de olanca eşsizliğiyle bir insanı yaşamaktır. Yani onu sevmektir." (s. 125)

"Umutsuz bir durumla karşılaştığımız, değiştirilemeyecek bir kaderle yüz yüze geldiğiniz zaman bile, yaşamda bir anlam bulabileceğimizi asla unutmayalım." (s. 127)

İnsanların yaşamalarını sağlayacak çok şeyin bulunmasına karşın, uğruna yaşayacakları bir şeyin olmadığı söylenebilir; insanlar araçlara sahip, ama amaçları yok." (s. 152)

"Yaşamı oluşturan anların hepsi ölmektedir, yaşanan bir an asla geri gelmeyecektir. Yaşamımızın her anını olabilecek en iyi şekilde değerlendirmemizi anımsatan da bu geçicilik değil mi?" (s. 162)

Bu güzel günü yaşatan dostlarıma teşekkür ederim.
https://i.hizliresim.com/0RMaPZ.jpg
https://i.hizliresim.com/JZoM5J.jpg
https://i.hizliresim.com/Gm8gqr.jpg