256 syf.
·6/10
Kitaptaki ana karakterler Tommy ve Tuppence Beresford ikilisi bu sefer. Tommy ve Tuppence ile ilk Fare Kapanı kitabında tanıştım. Uyumları ve birbirini tamamlamaları açısından hoş bir ikiliydi. Orada daha aktif ve olayın içindeyken burada kendini emekliliğe hazırlayan tatlı bir çift olarak çıkıyorlar karşımıza.
Kader kapısını, Agatha’nın diğer kitaplarından ayıran yönlerinden biri cinayetten çok gündelik hayatın ağır basmasıdır. Zaten ortaya çıkan cinayet mesajı da bu gündelik işlerini yaparken Tuppence’ın eline geçen kitaptaki şifreden bulunur.
Meraklanan ikili köşkün geçmişi ve önceki sahipleriyle ilgili araştırma yapmaya başlayıp komşularına sorular sormaya başlıyor. Düşman bunu üzerine ben hala buradayım mesajı verip bizim meraklı ikilimizin başına bela olmaya başladıkça Tommy ve Tuppence’ın (özellikle Tuppence’ın)merakı haliyle iyice alevleniyor. Araştırmaları onlara gösteriyor ki geçmişte köşkte gerçektende bir takım olaylar yaşanmıştı ve cinayet işlenmişti. Üstelik olaylar çözülmek için altmış yıl beklemişti.
(İncelemenin devamı sitededir.)