510 syf.
·Puan vermedi
Kartal Yuvası'na..

İnanılmaz büyük ısrarlarla okumam için elime tutuşturulmasının ardından aylar geçti- asker bir dostum anlatmakla bitiremedi. Okunması adına sıraya dizdiğim bir yığın eserin içinden, geçenlerde gözüme çarptı ve öyle bir karıştırayım derken, bitmiş.

Herkesin bir konuya veya bir tarza merakı ve zaafı vardır, dostlar. Kitap ve konu ayırt etmek olumsuz bir davranış olsa da, benim ilgi ve zaafım bu kitabın oldukça dışında idi. Tarih kitabı okuyacaksam da baya bilgi yüklü olması gerekmekte ki öğrendiğim bilgiler nezdinde bir sonraki için heves edebileyim. Elime alıp hızlı ve keyifli bir okuma gerçekleştirdiğimi göz önünde bulundurunca doğru kitaplara denk gelmediğimi farkettim. Ve'lhasıl-ı kelam, kitap hem merak uyandırıcı, hem sürükleyici, hem de hakkını vermek gerekirse şok etkili.

Kitabı okurken aklımda sürekli olarak Sabbah'ın oluşturmak istediği dünyanın bir distopya, düşündürmek ve ikna etmek istediği hayali mekanın bir ütopik cennet olduğu yönündeydi. Katı kuralları, sert ve nizami bir yaşamı, insani dürtüleri tamamen yok sayan felsefesini, ancak kıvrak ve keskin bir zeka ile fedailerine aşılayabilir ve onları ikna edebilirdi. İnsan psikolojisini nasıl da zekice kullandığını şok içerisinde okudum: distopik kurallar içerisinde yaşarken ütopik mekan için canını feda etmek.

Sabbah intikam duygusu ile körüklenmiş, şeytani dürtülere ve zekaya sahip bir lider. Dini menfaati için oldukça iyi bir atışla kullanan, kendi sıfatı ile "peygamber". Fedailer ise uyuşmak için dinlerini önüne sermiş, tarafımca haşhaşa bile ihtiyaçları olmayan askerler.

Kitap içindeki diyaloglar oldukça başarılı ve keyifli. Fedailerin diyalog satırları ise favorim.

Kıssadan hisse alınacak yüzlerce satır, onlarca cümle.. Günümüz de bizim Sabbah'ımız kim veya ne? Akıl ve mantığımızı devre dışı bırakan güç ne ve biz ne kadarına izin veriyoruz? Ne kadar farkındayız, ya da ne zaman farkında olacağız?

Bu kitapla beraber sevindiğim iki nokta var ki: tarihe karşı ilgimin artması ile beraber, önce kendimi sonra yaşadığım toplumu sorgulatması ve yukarıda sorduğum sorulara cevap verebilmiş olmak.

Israr edenin ısrarına sağlık. Tanıştığıma ve okuduğuma oldukça memnun kaldığım bir eser.

Düşünmeyi seven herkese.
Sevgi ile.