Selam ✋

Kitap okumaya başladığım zamandan beri hep dikkatimi çekti bu konu. Kitapların peynir ekmek gibi satılması, satılmaya çalışılması veya sürekli kitap alınması. Bildiğiniz üzere her kitaba güzel diyemiyoruz ama her kitabında en az bir cümlesi vardır size dokunan. Bazı kitaplar da var ki cümlesi değil kitabın anlattığı şeydir asıl güzel olan. Kitabın özü yani. İşte bunu her okur kavrayamıyor. Kitaba yüzeysel bir gözle bakılıyor ve Okunuyor. "Eee kitap hakkında ne düşünüyorsun?" denildiğinde "abi işte bir çiftlik var içinde hayvanlar var bunlar başkaldırıyor falan" cevabı alıyorsun. Bu tür okumalar genelde kitabı herkes okuduğu için okuyanların ya çok satıldığı için alıp okuyanların gösterdiği davranışlar.

Artık mağazalar kitap satma peşindeler kapitalist ruhla. Elbette onlardan kitap satmasını bekliyoruz ama kitapları almanız için size verilen gazlar ayrı bir detay. Örneğin "Kitaplığınızda bulunması gereken 100 kitap" Böyle bir şey yok. Hiçbir kitap, Kitaplığınızda bulunmak zorunda değil. Herkes alıyor diye çok satılıyor diye siz de almak, okumak zorunda değilsiniz. Anlamadan bir kitabı okumak size bir şey kazandırmaz sadece bir hikaye okumuş olursunuz. Ayrıca daha yeni çıkan bir kitabın direkt çok satanlar listesine girmesi bu kolpa düzenin bir göstergesi. Diğer bir örnek bu yazıyı okurken sayfanın üstünde çıkan BKM kitap satış reklamındaki kitaplar. Birçok kişi Fahrenheit 451 ve 1984 ü okudu ve okuyor. Peki ya neden? Konusu mu ilgi çekiyor? Çoğunluğa hayır. Çoğunluk bu kitaplar çok satıyor diye alıyor. İçindekileri yüzeysel olarak hikaye okur gibi okuyup geçiyor birçoğu bitirmek için uğraşmıyor bile.

Kitap seçerken çok satılan rafından uzaklaşıp kendi tarzınıza uygun kitaplar bakmanız hem kitaplar için hem sizin için faydalı olacaktır.

Kitapla kalın 😊