320 syf.
·58 günde·2/10
VASAT! Pardon Berbat...

Șimdiye göre eski bir zaman... Fransa'nın ne idiği belirsiz sokaklarındayız. Zengin insanların paraları ile insan satın aldığı ve hizmekârlarına babalık tasladığı bir devir... Sokaklar metresler ve ahlâksızlar ile dolu! Kadınların metres olarak kullanıldığı, onlara hakaretin en derecelisinin yașandığı ve kadınların da bu PİSLIĞI kabul ettiği berbat bir devir. Bu da bir cahiliye devridir. Çöplük devridir. Baloda etrafına bakınıp, kadının çıplak omuzuna ve giydiği tuvalete bakarak zarifliğinin anlașılabildiği (!), cinsel arzuların tavana çıktığı FRANSA devridir.

Öyle bir devir ki kadına verilen önem "0". Yani düșünüyorum ve Fransa'da bugün kadına bizden daha mı önem veriliyor gerçekten? Yazılan eserlerde bile doğallaștırılmıș onca pis durumlar varken bugün nasıl oluyor da KADİNA VERILEN DEĞERI doğru ülkelerden, doğru kaynaklardan anlayamıyoruz? Kadın diyoruz.. Metres tutan bir adamı örnek alalım, bu adam kadına değer mi veriyor? Çok mu yüce gönüllü, esrarengiz, sımsıcak, iči iyilik dolu adam? Bazı insanları düșünűyorum da böylesine hassas bir konuda bildikleri hiçbir șey yok. Günümüzde de aynı aynı. Kadına verilen değeri bilmeyen çok. Nasıl davranacağını, araștıracağını bilmeyen çok!

Alexander Dumas Pere'nin oğlunun yazdığı bu roman beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Metres kelimesini gördükçe tiksinmeye bașladım. Bu konulu romanları sanırım okumaktan nefret ediyorum. Romanda son derece tiksindirici bu durum, o kadar normalleștirilmiș, öylesine saflaștırılmaya çalıșılmıș ki.. Hiç olur șey değil. Klasik bir eser düzeyine getiren de biz okurlarız. Suç BIZIM! Okuyup da (Özür dileyerek devam ediyorum) șöyle diyen olmuștur, kim bilebilir? "Yaa bu kitap çok hoștu. Adam metresi diye tuttuğu kıza așık oldu, o önceden fahișeydi sonra yine devam etti ama ne önemi var, birbirlerini kıskandırmaya çalıștılar. Adam kıskandırmak adına bașka metres tuttu. Çok duygusaldı, çok narin bir kıza yapılır mı bu amaa" Ah ki ah diyorum, klasik eser düzeyine gelemeyecek ölçude son derece berbat ve gereksiz bir roman.

Incelememi okuduğunuz için teșekkür ediyorum.. Iyi günler dilerim.