Gönderi
Elif Tosun
Persepolis'i inceledi.
352 syf.
Bu kitap hakkında inceleme yazmakla yazmamak konusunda kararsız kaldım. Çünkü konu itibariyle eleştiriye ve yanlış anlaşılmaya çok açık bir konusu var. İran'daki İslam Devrimi dönemine çocuk yaşta şahit olmuş, birebir savaşın ve devrimin içinde yaşamış/büyümüş yazarın o çocuk gözünden yazılmış bir kitap Persepolis. Açıkçası İran hakkında az çok fikrim olmasına rağmen kitabı okuyana kadar devrimin nasıl gerçekleştiği konusunda pek bir fikrim yoktu. Kitaptan sonra bununla ilgili ufak bir araştırma yapıp, bir kaç makale ve yazı okudum. Şah'ı devirmek için bir çok farklı görüşe mensup grubun bir araya gelişi, o devrildikten sonra da özellikle sol grupların sindirilmesi hatta yok edilmesi yönünde hareket edilmiş. Şaşırdık mı? Hayır. Satrapi, gelen "İslam" rejimiyle beraber özellikle kadınların yaşadığı sıkıntıları güzel yansıtsa da, İslam hakkında az biraz "doğru" bilgisi olan insanlar için konuyu ele alış şekli, daha doğrusu tüm olumsuzluk ve sıkıntıları İslam'a mâl etmesi rahatsız edici olacaktır. Sanırım yazar sadece ülkesinde uygulanan sözde İslam hukukunu görmüş ve gerçeği kıyaslayacak bilgiye ulaşamamış. Kendince ülkesindeki rejimin kötülüğünü anlatmaya çalışmış ancak belki farkında olarak belki de olmayarak İslamı kötülemiş ve insanlara bu dine mensup herkesin yobaz, bağnaz ve kötü olduğu algısı yaratmış. İslamı hiç bilmeyen insanlar için islamofobiyi de tetikleyecek içerikler barındırdığını söyleyebilirim. Kitap kimlik bunalımı, Doğu ile Batı'nın kültürel farkları ve bunların insanları nasıl asimile ettiği, bir devrimin ülkeyi ve insanları nasıl etkilediği, insan hakları, ülkelerin siyasi politikaları vs açısından güzel değerlendirmeler, mesajlar içeriyordu. Bu açıdan değerlendirildiğinde okumaya değerdi. Ancak yazarın Avrupalılara vermeye çalıştığı "İranlılar aslında sizin bildiğiniz gibi gerici ve yobaz değildi, devrimden sonra bu hâle geldi." mesajını alt metinde İslami rejimi kötüleyerek vermesi yanlıştı. Olmamıştı.
Persepolis
8.9/10
· 1.039 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Yorum
23
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Eren Yaşar
Kitaba dair yaklaşımınız bir hayli ilginç doğrusu Elif Hanım. Ancak işin daha da ilginç olan tarafı, eski mitolojilerin (Sümer, Mısır ve İran mitolojisi) devamı niteliğinde olduğu kanıtlanan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslâm denen dinlerden bu zamanda bile medet uman insanların olması ve çoğunlukla İslâm'a inanan insanların din adına 14 asır önceki hukuk sistemini uygulamaya kalkıp, ilkel, faşist ve barbarca eylemlere imza atması, cihat adına terör estirmesi ve dünyada kadınların en çok zulüm gördüğü ve baskı altında olduğu ülkelerin İslâm ülkeleri olması, 2 milyar civarında olduğu iddia edilen müslüman topluluğun günümüzde bilim adına, felsefe adına, hukuk ve evrensel ilkeler adına insanlığa zerre kadar katkısı olmayan niteliksiz insan yığınlarından oluşması... Sizce de öyle değil mi?
1
3
kifayetsiz kelime
Katılıyorum. Daha yeni bitirdim kitabı ve İslam'ı yanlış yansıttığını düşünmüyorum. İslam zaten böyleydi. İslamın höşgörü dini olduğunu söyleyenler ülkemizin lâik bir anayasa ile yönetildiğini unutuyor olmalı. Fakat islam hoş görmediği şeye kesinlikle katlanamaz. Onu ya düzeltir ya yok eder. Modern dünya eski dünya adetleriyle YÖNETİLEMEZ.
1
K
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
1