112 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kara Çınar serisinin ilk kitabı olup orijinal bir konuya sahip.

Dini inancına göre yaşayıp her şeyi kuralına uygun yapmasına rağmen yaşadığı rahatsızlık sonucu ölen Soren Johansson cehennemde gözlerini açar. Kendisiyle birlikte dört kişi, arkasında alevler içinde yanan insanların olduğu bir iblisin karşısındadırlar. Odadaki herkes farklı dini inanca sahiplerdir fakat hiçbiri cehenneme gitmemek için uygun olan din değildir. Uygun olan din ise Zerdüştlüktür. Bunu duyan ölüler büyük şok yaşar ve itiraz etmeye başlarlar fakat nafile… Arka planda yanan insanlar dikkatlerini çektiğindeyse iblis onların figüran olduğunu, ölenleri ürkütmek için sergilenen bir tiyatro olduğundan bahseder.

İblis hepsinin yaşantısına göre farklı cehennemlere yollamaya başlar. Bu sırada da tanrının ironiyi de yarattığını söylemekten çekinmez. Kitap okumayı çok seven Soren ise devasa bir kitaplıkta gözlerini açar. Bu kitaplık ise Borges’in "Babil Kitaplığı"nın gerçek boyutlu bir kopyasıdır ve kütüphanenin kendine has kuralları vardır. Kuralların ilginç olduğunu söylemekte fayda var.

Kütüphane sayılamayacak kadar çok kitaptan oluşmaktadır ve bu kitapların devasa bir çoğunluğu anlamsız karakterlerden oluşmaktadır. Öyle ki neredeyse anlamlı bir cümle bulunduğunda kendilerince ödül bile vermeye başlarlar. Bu cehennemden kurtulmak için de kişinin kendi hayat hikayesinin olduğu kitabı bulması gerekmektedir fakat bu imkansıza yakın bir şeydir. Koridorların ışık yılı kadar uzun olduğu bu yerde geçen sayısız yıl boyunca herkes kendi kitabını bulmanın hayalini yaşamaktadır.

Okurken büyük keyif aldığım bir kitap oldu. İronilerle dolu bir kitaptı. Bugüne dek çevrilmemesi garibime gitti. Kara mizah ve ironiden hoşlanan herkesin okurken keyif alacağını düşünüyorum.

Kara Çınar serisinin hepsini değerlendirmeye kalkarsam şöyle bir sıralama yapabilirim.

1. Kısa Bir Cehennem Ziyareti
2. Klasik Bilimkurgu Öyküleri
3. Klasik Korku Öyküleri
4. İnferneliana

Bilimkurgu ve Korku Öyküleri arasında çok da bir fark yok aslında. İkisi de eşit derecede keyif verdi. Başarılı bir seri olduğunu düşünüyorum. Umarım bu keyif verici eserler serisini bozmazlar.