384 syf.
·10/10
Günümüzün en popüler konusu :Alternatif Tıp malumunuz. Her yanımız kimyasal maddelerle, radyasyonla çevrili olduğundan biraz uzun yaşayım, biraz geç yaşlanayım, aman şu ilaçların yan etkisi bol şunlardan kaçayım, modern tıbbı göz ardı etmiyeyim ama büyüklerimizin vardır bildiği onları da dinleyeyimciler benim gibi elleri gider bu kitaba :)

Televizyonlarda efendim şunu yiyin , şunun çayını için şu unutkanlığı alır, şu romatizmalarını siler süpürür vs vs bunlardan sıkılıp ; "kardeşim hangi birini yiyelim ?" diye sitem edenler kitabın adına bakıp da taşlamaya geçmeyelim ! Bu eser , rezene iki nokta üst üste buna iyi gelir , buna şifa deposu tarzında bir kaynak değil.

Yazar , insanların müzdarip olduğu hastalıkları ve sorunları bölümlemiş. Şu şekilde : Kalp damar hastalıkları, bağışıklık güçlendirme, diyabet, cilt hastalığı, kanser, parkinson, erkeklerde kısırlık ve prostat,gebelik, şişmanlık, yaşlılık, öğrencilik, sigara tiryakiliği, cinsel sorunlar, unutkanlık ve dikkat eksikliği.... gibi 4 ana bölümün altında dal dal inceleme yapmış. Bu sorunlarımız ve hastalıklarımızda hangi bitkinin kullanıldığı , hangi bitkinin kullanımın ne sonuçlar verdiği, hangi bitki hakkında bilimsel çalışma olmadığı halde insanlara satıldığını , bitkinin yağının orjinalliğinin tespiti, bitki çayı yapımını, ne oranla içilmesi gerektiği, kimlerin içmemesi gerektiği, bitkiyi temin ederken yaptığımız hatalar ve bunların yapılmaması noktasında öneriler, Türkiye'deki bitkilerle ilgilenen akademisyenlerin tavsiyelerini eleştirmiş. ( mesela ; adaçayı 80 çeşidinin olduğu bilmeden alınan türdeki adaçayının sağlıklı yaşayım derken başımıza neler getirebileceği!, İyi bşr uyku için içtiğimiz papatya çayının Alman papatyası olmazsa aynı etkileri bulamayacağımızı!)

Araştırma -İnceleme türündeki eserlerdeki tekrarlara alıştım ,lütfen bu konuda takılmayın. Gayet anlaşılır yazılmış.Fakat bazı konularda başka kaynaklara başvurmayı gerektiriyor.Referanslarını da gözden geçirdiğimde güvenilir bir kaynak.

Yazarın her anlattığı konunun altında tekrarladığı gibi LÜTFEN BİTKİLERİ KULLANIRKEN DOKTORA VE ECZACILARA DANIŞINIZ!

#BİTKİLERLE OYUN OLMAZ!! #

Prof.Dr.Erdem Yeşilada