256 syf.
·Beğendi·9/10
YORUM&ALINTI
Bu kitap,üstadın okuyacağım ilk kitabı.Yazar kitapta, Türkçe'nin doğru konuşulmasına,toplumun okumaya ve kitaplara bakışına,eğitim sistemindeki yanlışlara değiniyor.Kitaptan bir kesit:
"Bunlar bazı ortaokul öğrencilerinin yazılı imtihanlarda verdiği cevaplardır.
Soru:Orta Asya Türklerinde din ve inanışı açıklayınız? Cevap:Orta Asya'da Türkler de pazar günleri mübarek günmüş,bütün dükkanlar kapatılırmış,mübarek günlerde toplanıp topuz içerler,kımız ve dümbelek çalarlar,sonra Allah'ın çocukları olduğuna inanırlarmış.
Soru: Eski Türklerde sosyal hayat nasıldı?
Cevap: Eski türkler ne ekerse onu biçerdi,eski türkler at üstünde tavla oynuyordu.
Soru: Dört halife devrinde hakem olayını açıklayınız?
Cevap: Hazreti Peygamber Efendimiz zamanında yapılan maçta kavga çıkmış,Müşrikler Müslümanlara saldırmış bu olaya hakem de karışmış,en son kararı da hakem vermiş onun için bu olaya hakem olayı denilmiştir.
Soru:Kimlere zekat verilmez?
Cevap: Şeytana
Soru:İzmir'i kim işgal etti?
Cevap:Gazeteci Hasan Tahsin
Soru:Atatürk neler yapmıştır?
Cevap:Atatürk neler yapmadı ki
Soru:Demokrasilerde kuvvetler ayrılığı kaça ayrılır?
Cevap:Üçe:Kara,deniz,hava kuvvetleri
Dehşet verici cehaleti gördünüz mü?
Evlerimizin %95'i kütüphanesiz ve kitapsızdır.Yapılan resmi bir araştırmada gençlerimizin %74'ünün kitap okumadığı anlaşılmıştır. Okumayan,araştırmayan,öğrenmekten hoşlanmayan gençler, kendilerine sorulan sorulara başka şekilde cevap veremezler.Böyle bir Milli Eğitim'in, böyle bir tarih,dil ve din anlayışının böyle fideleri olacaktır:Kuru,basit,çirkin,gülünç!