1000Kitap Logosu
Uğur Karabürk
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
“Mükemmel bir topluluk yoktur, ideal bir adaptasyon yoktur, sadece kusurlarda dereceler vardır. Bilerek ya da bilmeyerek nüfuslar, hayatlarını daha kaliteli hale getirmek için kendi yaşam stillerini ayarlamışlardır lakin henüz hiç kimse Cennet Bahçesi’ni yaratamamıştır.” Hasta Toplumlar ️Edgerton bu kitabına: “Tüm toplumlar hastadır ancak bazıları daha hastadır.” diye başlıyor. Tabii Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabına gönderme vardır. Peki ne anlatıyor bu kitap? İlkel toplumları genel alarak(inceleme açısından küçük toplumlar daha iyi analiz edebilir) insanların nasıl da ruhen ve aynı zamanda fiziksel olarak hasta olduğunu belirtilmiş. İncelenen kabileler Amerika’daki değişik insan toplulukları ayrıca yer yer bölge değiştirip Avustralya Aborjinlerine de el atıyoruz. Herhangi bir insanın bize ters gelen bir davranış sergilemesinden önce onun yaşayış biçimine, çevresine ve genlerine bakmamızın ne kadar da önemli olduğu vurgulanmış. İnsan kurban etmeler, kızların sünnetleri, ensest ilişkiler, bitlenmeler, açlık, sağlıksız ortamlar vb. gibi sorunların gelenek ve göreneklerle bağlanmasıyla ortaya rahatsız edici bir durum çıkartıyor. Kitapta benim hoşuma giden bir örnek var. ‘Açık alanda kendisine vahşi bir hayvanın saldıracağını düşünen birey, genel olarak kapalı alana yönelmeyi düşünür ve kendini açık alanlarda rahatsız hisseder. İşte buna maladaptasyon yani uyumsuzluk deriz. Maladaptasyon bazen insanın yararına da olabilir ama adaptasyon gibi getirileri fazla değildir. Ayrıca kitapta bir sürü rahatsız edici ritüellerden bahsedilmiş. Robert B. Edgerton, Diamond gibi geniş coğrafyaları istatistikle incelemediği için bana daha akıcı geldi. Ama merak edenler için yine de akademik bir dil var diyebilirim. Buzdağı Yayınları’nın çevirisini beğendim. Özellikle halk toplumları ve şehirli toplumlarını başarılı şekilde kıyaslandığını görüyoruz.Ufuk açabilecek, ilkel düzen efsanesine meydan okuyan bir eserle 2019 yılını bitirdim. Bu kitap üzerine “Karanlık İzler” youtube kanalımda detaylı bir video çekmeyi düşünüyorum. Sağlıcakla kalın, mutlu yıllar herkese.
Hasta Toplumlar
Okuyacaklarıma Ekle
2
Yorum
1
Paylaşım
44
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler
Necla Engin
Keşke daha fazla araştırma yapılarak; örneklerle kapsamı genişletilseymiş dediğim kitaplardan biriydi. Bol kitaplı yıllar..
1
2
Uğur Karabürk
evet size katılıyorum, Diamond'un kitabı gibi geniş değildi. daha kısmı araştırmalar ama niteliği tartışılmaz. Size de bol kitaplı yıllar dilerim, sağlıcakla kalın.
2